Porady specjalisty z kategorii: Leczenie bólu
Kiedy mówimy o neuralgii?
Neuralgia, nazywana bywa bardzo często nerwobólem i jest to ból w obrębie danego obszaru ciała, błony śluzowej czy mięśnia unerwianego przez jeden nerw. Wiele osób nazywa ją „buntem nerwów”. Problem ten dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn, w różnym wieku i jest przypadłością dość często spotykaną. Kiedy mówimy o nerwobólach? Co zrobić gdy nagle zakłuje nas w karku bądź klatce piersiowej? Jak są najczęściej spotykane rodzaje neuralgii?
Niedobory witamin a bóle głowy
Witaminy pełnią funkcje regulacyjne i mają ogromny wpływ na większość procesów zachodzących w naszym organizmie (odpornościowych, metabolicznych czy hormonalnych).
Zespół Hortona - przyczyny, objawy
Zespół Hortona, nazywany bywa także klasterowym bólem głowy bądź histaminowym bólem głowy. Ból ten zaliczany jest do jednego z najsilniejszych bólów głowy i jak pokazują obserwacje lekarskie może prowadzić do bardzo dziwnych, niepokojących, irracjonalnych zachowań. Wśród nich najczęściej spotykanymi są: napady agresji, uderzenia głową w ścianę czy próby samobójcze.Pojawia się on pomiędzy 20stym a 50tym rokiem życia i częściej spotykany jest u płci męskiej. Nie oznacza to jednak, że nie występuje u kobiet czy małych dzieci. Zaliczany jest on do bólów pierwotnych tj. takich, których podłożem nie jest żadna niebezpieczna choroba. Cały czas prowadzone są badania naukowe, których celem jest poznanie przyczyn powstawania zespołu Hortona. Do dziś nie zostały one odkryte choć widomo, że czynnikiem wyzwalającym silny ból może być spożycie alkoholu. Badania naukowe wskazują także na rodzinne występowanie tej dolegliwości.
Neuralgia językowo-gardłowa - objawy, diagnoza, leczenie
Neuralgia językowo-gardłowa to nagły, bardzo silny, trwający kilka sekund bądź minut ból gardła, języka, ucha bądź migdałków. Problem ten dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzny, może pojawić się także u dzieci. Większość pacjentów początkowo bagatelizuje ten stan i wychodzi z założenia, że ból jest wynikiem przeziębienia. Z czasem jednak, gdy napady bólu się powtarzają, pacjent udaje się do lekarza - najczęściej laryngologa, po czym zostaje skierowany do neurologa. W niektórych przypadkach ból jest tak silny, ze utrudnia normalne funkcjonowanie w ciągu dnia, a nawet spokojny sen. Przyczyn nerwobólu językowo-gardłowego jest wiele, choć najczęściej wymieniane jest podrażnienie dziewiątego nerwu czaszkowego.Najnowsze badania naukowe pokazują, że ból w tym schorzeniu może być umiejscowiony po jednej stronie lub po obydwu.Pacjent, który trafia do lekarza powinien mieć wykonane bardzo szczegółowe badania.
- Reklama
Ból głowy podczas seksu
Pierwotne bóle głowy związane z aktywnością seksualną nazywane są fachowo koitalnymi. Opisywane były one już w starożytności. Pojawiają się w trakcie aktywności seksualnej (przed orgazmem bądź w trakcie orgazmu) i dotykają około 1% populacji. Dla wielu pacjentów stanowią prowadzą one do skrępowania, zamknięcia w sobie i braku zadowolenia z seksu. Cały czas trwają poszukiwania przyczyn koitalnego bólu głowy oraz sposobu jego skutecznego zwalczania.
Choroba Bechterewa - objawy, diagnoza oraz leczenie
Choroba Bechterewa to inaczej zesztywniający stan zapalny stawów kręgosłupa. Dotyka ona częściej mężczyzn aniżeli kobiety, zwykle pojawia się pomiędzy 16 a 30 rokiem życia. Może wystąpić u dzieci oraz osób starszych. Cały czas poszukiwane są przyczyny tego schorzenia. Jakie są objawy tej choroby? W jaki sposób się ją diagnozuje i leczy?
Choroba Bechterewa - opis, przyczyny, geneza
Choroba Bechterewa to inaczej zesztywniający stan zapalny stawów kręgosłupa. Zaliczana jest ona do dość często występujących schorzeń obejmujących zapalenie stawów. Dotyka częściej mężczyzn aniżeli kobiety, może pojawić się także u dzieci oraz osób starszych. Zwykle pojawia się pomiędzy 16 a 30 rokiem życia. Jakie są przyczyny choroby Bechterewa? Czy istniej możliwość leczenia tego schorzenia?
Doraźna pomoc w przypadku zawrotów głowy
Podstawowymi kryteriami rozpoznania zawrotów głowy jest około 5-sekundowy okres utajenia przed napadem. Wówczas chorzy doświadczają oczopląsu. Objaw ten poprzedza występowanie zawrotów głowy.
Pierwotny wysiłkowy ból głowy - objawy, diagnoza, leczenie
Pierwotny wysiłkowy ból głowy pojawia się podczas aktywności fizycznej lub po jej zakończeniu. Najczęściej jest wywoływany przez: podnoszenie ciężarów, pływanie, bieganie, wiosłowanie, grę w tenisa (czasem tylko jeden określony rodzaj wysiłku). Zazwyczaj po raz pierwszy pojawia się u młodych dorosłych.
Ból głowy w czasie snu
Śródsenny ból głowy, nazywany też budzikowym bólem głowy, zwykle ujawnia się po 50 roku życia. Średni wiek zachorowania to 63 lata. Dwukrotnie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn.
- Reklama
Ból głowy typu napięciowego
Ból głowy typu napięciowego (TTH, ang. tension-type headache) występuje bardzo często. Szacuje się, że w ciągu całego życia pojawia się u 30-78% osób. Nieco częściej występuje u kobiet. Po raz pierwszy pojawia się po 25-30 roku życia (szczyt zachorowań przypada na czwartą dekadę życia).
Zespół kanału nadgarstka - objawy, diagnoza, leczenie
Zespół kanału nadgarstka (syndroma Canaris carpitalis) jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu rąk. W ponad 90 % spowodowany jest nieswoistym zapaleniem ścięgien zginaczy palców.
Zespół bolesnego barku - objawy, diagnoza, leczenie
Zespół bólowy barku występuje z podobną częstością u kobiet jak i mężczyzn. Pod względem częstości występowania bólu mięśniowo-szkieletowego jest trzeci po bólach krzyża i kolan. Szacuje się że rocznie występuje u 5-47 % populacji.
Leczenie rzutu stwardnienia rozsianego
Stwardnienie rozsiane (sclerosis multiplex SM) jest przewlekłą zapalną chorobą układu nerwowego w przebiegu której dochodzi do pierwotnego uszkodzenia osłonki mielinowej w ośrodkowym układzie nerwowym. Najczęstsza jest postać przebiegająca z rzutami.
Bóle głowy - objawy, diagnoza, leczenie
Ból głowy jest częstą dolegliwością z którą zgłaszają się do lekarza zarówno dzieci jak i dorośli. Również niemowlęta mogą cierpieć z powodu bólu głowy– rozpoznanie w tym przypadku jest domniemane.
Klasterowy ból głowy, ból głowy Hortona - objawy, diagnoza, leczenie
Klasterowy ból głowy definiowany jest jako pierwotny ból głowy, samoistny, przewlekły, który charakteryzuje się najczęściej jednostronną lokalizacją. W większości przypadków atak bólowy umiejscawia się w okolicy czołowej bądź skroniowej głowy i wykazuje tendencję do przemieszczania się oraz promieniowania. Co ważne, pojawia się bardzo często bez przyczyny o każdej porze dnia i nocy (np. podczas czytania książki, odpoczynku, jazdy na rowerze, drzemki czy kąpieli).
Rozszczep kręgosłupa - objawy, diagnoza, leczenie
Rozszczep kręgosłupa (przepuklina oponowo-rdzeniowa, meningomyelocele) pojawia się w okresie płodowym i zaliczany jest do wad rozwojowych kręgosłupa. Jest to zaburzenie, które powstaje w okresie dojrzewania i właściwego kształtowania się ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Jest to wada na którą nie ma lekarstwa wewnątrz łona matki ani nie ma możliwości by mu zapobiec czy zahamować.
Ból głowy - przyczyny, objawy oraz sposoby radzenia sobie z nim
Napięciowe bóle głowyNapięciowy ból głowy definiowany jest jako samoistnie powstający obustronny ból z obecnością zmiennych objawów towarzyszących. Jego przyczyna nie została do końca poznana choć widomo, iż występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn.
Bóle głowy i migrena - objawy, diagnoza, leczenie
Każdy za nas doświadcza w swym życiu różnego rodzaju bólów głowy. Warto podkreślić, iż nigdy nie powinny być one lekceważone, a zwłaszcza w przypadku gdy pojawiają się często, powtarzają się, nasilają, powodują zaburzenia równowagi, mdłości i nie możemy sobie z nim poradzić. W takiej sytuacji należy udać się do lekarza specjalisty w celu dokładnej diagnostyki a następnie podjęcia terapii i leczenia. Pamiętajmy, iż ból głowy może być przyczyną poważnej choroby.
Ból piersi - leczenie, objawy
Bóle jednej lub obydwu piersi związane lub nie z cyklem miesiączkowym.