Zaloguj
Reklama

Zespół kanału nadgarstka - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Troska o Ziemię
Fot. Panthermedia
Troska o Ziemię
(3)
Reklama

Zespół kanału nadgarstka (syndroma Canaris carpitalis) jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu rąk. W ponad 90 % spowodowany jest nieswoistym zapaleniem ścięgien zginaczy palców.

Objawy i przebieg zespołu kanału nadgarstka

Objawami zespołu kanału nadgarstka są drętwienie, zaburzenia czucia oraz ból w obrębie kciuka, palca wskazującego oraz środkowego i wewnętrznej powierzchni palca serdecznego oraz osłabienie i zanik mięśni kłębu kciuka. Dolegliwości nasilają się w godzinach nocnych. Mogą promieniować do przedramienia oraz barku. Często jest obustronny.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć zespół kanału nadgarstka

Leczenie w postaciach przebiegających łagodnie nie wymagają terapii. W leczeniu stosowane są niesteroidowe leki przeciwzapalne a ich skuteczność jest mała. Również skuteczność iniekcji z glikokortykosterydów jest niewielka. W zaawansowanych przypadkach stosowana jest dekompresja operacyjna nerwu (zwłaszcza w przypadkach z rozpoczynającym się zanikiem mięśni kciuka).

Leczenie zespołu kanału nadgarstka

Na noc można zakładać ortezy utrzymujące nadgarstek w lekkim zgięciu grzbietowym.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Dobrogowski J., Wordliczek J., Istrati J.: Zespoły bólowe narządu ruchu. Bóle kręgosłupa. PZWL Warszawa 2012 str 400-401

Kategorie ICD:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze