Rozszczep kręgosłupa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Rozszczep kręgosłupa (przepuklina oponowo-rdzeniowa, meningomyelocele) pojawia się w okresie płodowym i zaliczany jest do wad rozwojowych kręgosłupa. Jest to zaburzenie, które powstaje w okresie dojrzewania i właściwego kształtowania się ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Jest to wada na którą nie ma lekarstwa wewnątrz łona matki ani nie ma możliwości by mu zapobiec czy zahamować.
Objawy i przebieg rozszczepu kręgosłupa
Przyczyn powstawania przepukliny oponowo - rdzeniowej jest kilka, wśród najczęściej wymienianych zalicza się niedobory ważnych witamin w organizmie matki (witamina B), kwasu foliowego, infekcje wirusowe oraz bakteryjne, różnego rodzaju czynniki genetyczne czy zatrucie środowiska.
Do przepukliny może zostać wciągnięty sam rdzeń bądź w przypadku przepukliny otwartej struktura składająca się z tkanki łącznej oraz naczyń z elementami tkanki nerwowej. Rdzeń obecny w kanale powyżej lub poniżej przepukliny bardzo często wykazuje zaburzenia rozwojowe. Kolejna odmiana przepukliny jest związana z faktem, iż nadmiernie obrzmiały kanał środkowy doprowadza do wepchnięcia części rdzenia do worka przepuklinowego.
Wyróżniamy przepukliny otwarte oraz zamknięte i związane jest to z faktem czy układ płynowy rdzenia ma kontakt ze światem zewnętrznym czy nie. Przepukliny oponowo- rdzeniowe Staniowic około 80% wszystkich przepuklin charakterystycznych dla noworodków.
Występujący zespół zmian neurologicznych:
- Zaburzenia funkcji zwieraczy
- Niedowłady
- Zaburzenia czucia
- Zmiany troficzne skóry
- Problemy z poruszaniem się
- Bóle pleców
- Wodogłowie
- Problemy z uczeniem się, koncentracją, orientacją itp.
Leczenie rozszczepu kręgosłupa
Najbardziej skuteczną metodą jest przeprowadzenie operacji zaraz po urodzeniu dziecka, która polega na zamknięciu rdzenia i skóry w miejscu którym występuje wada.
Jest to zabieg bardzo ciężki i skomplikowany. Następnym etapem są ćwiczenia, których celem jest poprawa sprawności ruchowej czy redukcja problemów z kręgosłupem, stawem biodrowy oraz kolanami.
Piśmiennictwo
Adres www źródła:
- http://www.medicalnewstoday.com/articles/220424.php
- http://www.medicinenet.com/spina_bifida_and_anencephaly/article.htm
- http://www.ninds.nih.gov/disorders/spina_bifida/detail_spina_bifida.htm
- http://www.nhs.uk/Conditions/Spina-bifida/Pages/Symptoms.aspx
- http://www.spinabifidaassociation.org/site/c.evKRI7OXIoJ8H/b.8277205/k.5ED4/Spina_Bifida_Occulta.htm
- http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJM190909161611202
- http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1469-8749.1994.tb11833.x/abstract
Bibliografia:
- „Neurologia kliniczna” R. Mazur, Via Medica, Gdańsk 2007, wyd. 3.
- „Neurologia” W. Kozubski, P.P. Liberski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, wyd. 1.
- „Choroby układu nerwowego” pod redakcją W. Kozubskiego i P.P. Liberskiego, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
Kategorie ICD:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.