Zaloguj
Reklama

Zespół Hortona - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Hałas
Fot. medforum
Hałas
(5)
Reklama

Zespół Hortona, nazywany bywa także klasterowym bólem głowy bądź histaminowym bólem głowy. Ból ten zaliczany jest do jednego z najsilniejszych bólów głowy i jak pokazują obserwacje lekarskie może prowadzić do bardzo dziwnych, niepokojących, irracjonalnych zachowań. Wśród nich najczęściej spotykanymi są: napady agresji, uderzenia głową w ścianę czy próby samobójcze.

Pojawia się on pomiędzy 20stym a 50tym rokiem życia i częściej spotykany jest u płci męskiej. Nie oznacza to jednak, że nie występuje u kobiet czy małych dzieci.  Zaliczany jest on do bólów pierwotnych tj. takich, których podłożem nie jest żadna niebezpieczna choroba. Cały czas prowadzone są badania naukowe, których celem jest poznanie przyczyn powstawania zespołu Hortona. Do dziś nie zostały one odkryte choć widomo, że czynnikiem wyzwalającym silny ból może być spożycie alkoholu. Badania naukowe wskazują także na rodzinne występowanie tej dolegliwości.

Objawy i przebieg Zespół Hortona

O zespole HORTONA do dziś wiemy bardzo mało. Cały czas trwają badania i obserwacje pacjentów mające wykazać jaki czynnik jest odpowiedzialny za jego rozwój. Rozpoznanie zespołu Hortona nie jest trudne ze względu na objawy, które pojawiają się u chorego. Objawami charakterystycznymi dla zespołu Hortona są: - jednostronny ból głowy - ból o bardzo dużym nasileniu, opisywany jako palący, rwący, kłujący, rozdzierający czy wirujący - umiejscowienie bólu w okolicy czołowej, rzadziej skroniowej - ból pojawia się nagle, bez jakichkolwiek objawów przepowiadających; trwa do około dwóch godzin, jego nasilenie jest tak duże, że pacjent nie wie co ma robić - napad bólu pojawia się bardzo często podczas snu.

Pacjent podczas bólu odczuwa ból oczu, towarzyszy mu łzawienie, wyciek z nosa, obrzęk powiek, uczucie zatkania nosa czy przekrwienie spojówek. Ponieważ ból jest na tyle silny, że osoba cierpiąca nie wie co ma ze sobą zrobić bardzo często konieczna jest wizyta u specjalisty bądź podróż do szpitala.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze