Zaloguj
Reklama

Zespół bolesnego barku - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Ból barku
Fot. iStock
Ból barku
(3)
Reklama

Zespół bólowy barku występuje z podobną częstością u kobiet jak i mężczyzn. Pod względem częstości występowania bólu mięśniowo-szkieletowego jest trzeci po bólach krzyża i kolan. Szacuje się że rocznie występuje u 5-47 % populacji.

Objawy i przebieg zespołu bolesnego barku

Jest to samoistny ból barku. Nasila się przy ruchach, a szczególnie podczas odwodzenia ramienia. Często nasila się w godzinach nocnych. Zazwyczaj występuje jednostronnie. W miarę postępu choroby prowadzi do całkowitego unieruchomienia barku. W zaawansowanych stadiach dochodzi do osłabienia i zaniku mięśni obręczy barkowej.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć zespół bolesnego barku

W okresie największego nasilenia bólu stosowane są niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz leki zmniejszające napięcie mięśniowe. W miejscu największej tkliwości stosowane są blokady okołostawowe. Stosowane są również kinezyterapia oraz fizykoterapia. W przypadku pełnego uszkodzenia pierścienia rotatorów lub zerwania mięśnia dwugłowego wskazane jest leczenie operacyjne.

Leczenie zespołu bolesnego barku

Unikanie ruchów prowokujących wystąpienie dolegliwości bólowych.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Dobrogowski J., Wordliczek J., Istrati J.: Zespoły bólowe narządu ruchu. Bóle kręgosłupa. PZWL Warszawa 2012 str 397-399

Kategorie ICD:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze