Zaloguj
Reklama

Niedobory witamin a bóle głowy

Farmakoterapia wśród młodych osób
Fot. medforum
Farmakoterapia wśród młodych osób
(0)
Reklama

Witaminy pełnią funkcje regulacyjne i mają ogromny wpływ na większość procesów zachodzących w naszym organizmie (odpornościowych, metabolicznych czy hormonalnych).

Objawy i przebieg bólu głowy z powodu niedoboru witamin

Warto pamiętać o tym, że zarówno niedobory witaminowe jak i ich nadmiar może mieć bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia są niedobory witaminowe (niewłaściwe odżywianie, nieprawidłowe wchłanianie), które mogą prowadzić do rozwoju różnego rodzaju schorzeń.

Początkowo objawy niedoborów witaminowych są dla nas niewidoczne, z czasem jednak nasilają się i mogą utrudniać normalne funkcjonowanie, pojawiają się problemy ze snem, koncentracją czy uczeniem się. Jeśli zauważymy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy takie jak np. skurcze mięśni, drganie mięsni, bóle głowy, ciągłe uczucie zmęczenia, osłabienie, zaburzenia rytmu serca, ciągłe, nawracające infekcje, problemy z widzeniem, łuszczenie skóry, powinniśmy skontaktować się ze specjalistą. Czy niedobory witaminowe mogą prowadzić do bólów głowy?

Badania i obserwacje naukowe, pokazują, że niedobory witaminowe mogą prowadzić do silnych bólów głowy. Początkowo objawy nie są dla nas uciążliwe z czasem uniemożliwiają pracę, naukę czy opiekę nad dzieckiem. Dokuczają nam także bardzo często w nocy, przez co wstajemy zmęczeni, niewyspani i rozdrażnieni.
Bólom głowy bardzo często towarzyszą nudności, zawroty głowy, ciągłe zmęczenie a także mdłości. U dzieci i młodych osób zauważalne są problemy z koncentracją, nadmierna męczliwość a także depresja.

Wszystkie te objawy mogą świadczyć o niedoborach witaminowych w tym: witaminy B1, B2, witaminy E, magnezu, potasu, wapnia czy witaminy C. Warto także wspomnieć tutaj o biotynie. 

Kiedy udać się do lekarza i leczyć ból głowy z powodu niedoboru witamin

Zanim zaczniemy stosować leki o działaniu przeciwbólowym warto skontaktować się z lekarzem i wykonać podstawowe badania, w celu sprawdzenia czy ból głowy nie jest wynikiem niedoborów witaminowych. Warto także urozmaicić swoją dietę, spożywać posiłki regularnie i włączyć do naszej diety suplementy witaminowe dostępne w aptekach.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze