Zaloguj
Reklama

Migrena - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: lek. Ewa Nawotczyńska
Ból głowy
Fot. Pantherstock
Ból głowy
(4)
Reklama

Migrena to częsta choroba, charakteryzująca się napadami bólu głowy, trwającymi od 4 do 72 godzin. 3-krotnie częściej dotyczy kobiet. Pierwsze napady pojawiają się w wieku młodzieńczym lub już w dzieciństwie.

Objawy i przebieg migreny

Typowy ból migrenowy jest pulsujący i jednostronny (obejmuje połowę głowy). Towarzyszą mu nudności lub wymioty, nadwrażliwość na światło, hałas i zapachy. Napad migreny może być poprzedzony aurą (najczęściej jest to aura wzrokowa – błyszcząca, drgająca i rozszerzająca się plama w środku pola widzenia – tak zwany mroczek migoczący). W trakcie napadu chorzy najczęściej leżą w cichym i zaciemnionym pomieszczeniu aż do ustąpienia dolegliwości, ponieważ nie są w stanie wykonywać codziennych czynności.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć migrenę

W doraźnym leczeniu stosuje proste leki przeciwbólowe (paracetamol, kwas acetylosalicylowy) i tryptany. Nierzadko konieczne jest podanie środków przeciwwymiotnych. Jeśli napady są częste, stosuje się leczenie profilaktyczne. W sytuacji, gdy ból migrenowy trwa ponad 72 godziny (tak zwany stan migrenowy) podaje się leki dożylnie w szpitalnym oddziale ratunkowym.

Leczenie migreny

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia napadu migrenowego zaleca się unikać:

  • niektórych produktów spożywczych (np. czekolady, wysokogatunkowych serów, pokarmów zawierających glutaminian jednosodowy lub azotany)
  • alkoholu (zwłaszcza czerwonego wina)
  • zbyt długiego lub zbyt krótkiego snu
  • intensywnych zapachów 
  • długotrwałego wysiłku
  • błysków świetlnych i oślepiającego światła
  • nadmiernej reakcji na stres (warto stosować techniki relaksacyjne)
Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. „Neurologia” redakcja naukowa: prof. dr hab. med. Wojciech Kozubski i prof. dr hab. med. Paweł P. Liberski, wydanie 1, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006
  2. „Harrison – Neurologia w medycynie klinicznej” tom I pod redakcją Stephena L. Hausera, redakcja naukowa wydania polskiego: prof. dr hab. med. dr h.c. Antoni Prusiński, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2008

Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze