Zaloguj
Reklama

Klasterowy ból głowy, ból głowy Hortona - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Masaż leczniczy
Fot. ojoimages
Masaż leczniczy
(5)
Reklama

Klasterowy ból głowy definiowany jest jako pierwotny ból głowy, samoistny, przewlekły, który charakteryzuje się najczęściej jednostronną lokalizacją. W większości przypadków atak bólowy umiejscawia się w okolicy czołowej bądź skroniowej głowy i wykazuje tendencję do przemieszczania się oraz promieniowania. Co ważne, pojawia się bardzo często bez przyczyny o każdej porze dnia i nocy (np. podczas czytania książki, odpoczynku, jazdy na rowerze, drzemki czy kąpieli).

Objawy i przebieg klasterowego bólu głowy

Klasterowy ból głowy pojawia się częściej u mężczyzn aniżeli u kobiet a dotyka osoby pomiędzy 20stym a 40stym rokiem życia, choć znane są przypadki występowania go także u osób młodych, dzieci czy osób starszych. Napad bólu klasterowego głowy trwa nawet do 80 minut i może pojawiać się kila razy ciągu doby. Pomiędzy okresami bólu mogą występować okresy remisji (osoba chora nie czuje bólu). Po tym okresie ból najczęściej powraca z większym natężeniem.


Początkowo ból ten nie jest silny jednak z czasem trwania przybiera na mocy. Pacjent odczuwa kłucie, pulsowanie, ucisk a co ważne ból jest bardzo nieprzyjemny i ostry. W czasie jego trwanie osoba chora jest niespokojna, ruchliwa, lękliwa, nie potrafi znaleźć sobie miejsca. Zachowania te są kwestią indywidualną dla każdego pacjenta.

W niektórych przypadkach klasterowy ból głowy może występować z napadami migrenowymi. Ważne by w tym czasie chory przebywał w cichym pomieszczeniu (wyłączony telewizor, radio, komputer) oraz nie miał kontaktu z drażniącymi intensywnymi zapachami. Należy odciąć się od źródeł, które mogą nasilić ból.


Wśród czynników, przyczyniających się do napadu klasterowego bólu głowy wymieniamy m.in.: wysokie temperatury, różnego rodzaju używki (alkohol, narkotyki), duże wysokości, intensywnie zapachy czy środki prowadzące do rozszerzenia naczyń.

Wyróżnia się następujące postacie klasterowego bólu głowy:

 

  • przewlekły klasterowy ból głowy
  • epizodyczny klasterowy ból głowy,  
  • klasterowy ból głowy o nieokreślonej periodyczności,
  • przewlekły klasterowy ból głowy bez faz remisji zaraz od początku choroby,
  • klasterowy ból głowy przewlekły, który rozwinął się z postaci epizodycznej
     

Kiedy udać się do lekarza i leczyć klasterowy ból głowy

Leczenie klasterowego bólu głowy polega na jak najszybszym przerwaniu bólu, który się rozpoczyna ale także na zażywaniu środków farmakologicznych, których zadaniem jest zmniejszenie ilości napadów bólowych.
 

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze