Rzut stwardnienia rozsianego - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Stwardnienie rozsiane (sclerosis multiplex SM) jest przewlekłą zapalną chorobą układu nerwowego w przebiegu której dochodzi do pierwotnego uszkodzenia osłonki mielinowej w ośrodkowym układzie nerwowym. Najczęstsza jest postać przebiegająca z rzutami.
Objawy i przebieg rzutu stwardnienia rozsianego
Rzutem stwardnienia rozsianego nazywa się nasilenie już istniejących lub wystąpienie nowych objawów choroby. Do najczęstszych objawów choroby należą niedowłady kończyn, zawroty głowy, oczopląs, zaburzenia czucia lub widzenia oraz kontroli zwieraczy. Najczęstsze jest osłabienie obu kończyn dolnych. Towarzyszy mu wzmożenie napięcia mięśniowego. Charakterystyczne jest drżenie zamiarowe, dysmetria oraz trudności wykonywania ruchów naprzemiennych. Do charakterystycznych objawów należą zaburzenia ruchomości gałek ocznych. Szczególne miejsce zajmuje pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć rzut stwardnienia rozsianego
W leczeniu rzutu choroby stosowane są dożylnie kortykosterydy. Zmniejszają one nasilenie objawów choroby oraz skracają czas trwania choroby. Należy zgłosić się do lekarza w przypadku wymienionych wyżej objawów rzutu choroby.
Leczenie rzutu stwardnienia rozsianego
Nie jest dostępne.
Piśmiennictwo
Bibliografia:
Selmaj K. Stwardnienie rozsiane. Poznań 2006
Kategorie ICD:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.