Zaloguj
Reklama

Choroba Bechterewa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Ból pleców
Fot. Pantherstock
Ból pleców
(3)
Reklama

Choroba Bechterewa to inaczej zesztywniający stan zapalny stawów kręgosłupa. Dotyka ona częściej mężczyzn aniżeli kobiety, zwykle pojawia się pomiędzy 16 a 30 rokiem życia. Może wystąpić u dzieci oraz osób starszych. Cały czas poszukiwane są przyczyny tego schorzenia. Jakie są objawy tej choroby? W jaki sposób się ją diagnozuje i leczy?

Objawy i przebieg choroby Bechterewa

Objawy, diagnoza i leczenie zesztywniającego zapalenia stawów

Choroba Bechterewa to nic innego jak przewlekły, stopniowo postępujący stan zapalny, który najczęściej obejmuje więzadła kręgosłupa, stawy oraz dyski międzykręgowe. Zapaleniem objęty jest najczęściej staw krzyżowo - biodrowy. W obszarach odkładane są sole wapnia. To prowadzi do powolnego ich usztywniania (stąd zesztywniające zapalenie stawów).
Początkowe objawy tej choroby to ogólne osłabienie oraz pogorszone samopoczucie.

Z czasem pojawia się ból w okolicy krzyżowo- biodrowej, który promieniuje do pośladków, ud oraz kolan. Ból pojawia się najczęściej po dużym wysiłku, rano oraz w nocy. Po krótkim odpoczynku we wczesnych stadiach choroby ustępuje. Wraz z zaawansowaniem choroby dochodzi do kostnienia kręgosłupa w odcinku szyjnym, piersiowym i/lub lędźwiowym. Towarzysza temu inne objawy jak np. problemy ze strony układu pokarmowego, oddechowego, zaburzenia neurologiczne, niedomykalność zastawki aortalnej oraz białkomocz.

Diagnoza stawiana jest na podstawie badań obrazowych: RTG kręgosłupa, wskaźniki stanu zapalnego oraz antygen HLA-B27. W leczeniu stosowane są środki farmakologiczne o działaniu przeciwzapalnym, leki likwidujące napięcie mięśni oraz ćwiczenia odpowiednio dobrane dla pacjenta.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze