Zaloguj
Reklama

Neuralgia, nerwobólem - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Bezdomność i ubóstwo
Fot. Shutterstock
Bezdomność i ubóstwo
(4)
Reklama

Neuralgia, nazywana bywa bardzo często nerwobólem i jest to ból w obrębie danego obszaru ciała, błony śluzowej czy mięśnia unerwianego przez jeden nerw.  Wiele osób nazywa ją „buntem nerwów”. Problem ten dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn, w różnym wieku i jest przypadłością dość często spotykaną. Kiedy mówimy o nerwobólach? Co zrobić gdy nagle zakłuje nas w karku bądź klatce piersiowej? Jak są najczęściej spotykane rodzaje neuralgii?

Objawy i przebieg nerwobólu

Ciało człowieka wypełnia niezliczona ilość włókien nerwowych. Tworzą one skomplikowane siateczki i umożliwiają sprawne i normalne funkcjonowanie całego organizmu człowieka. Posiadają one zdolność przewodzenia różnego rodzaju impulsów do mózgu. Mowa tutaj także o informacjach o chorobie czy bólu. W niektórych sytuacjach nasze nerwy się jednak „buntują” i mimo braku przyczyny, przesyłają niepokojące sygnały bólowe i wtedy mówimy o neuralgii bądź nerwobólu. Może on się pojawić w róznych częsciach ciała (szyja, kończyny górne, dolne, głowa czy być odczuwany w jamie brzusznej.

Neuralgie definiowane są jako bóle napadowe, bardzo silne, których przyczyna nie została do dziś do końca poznana. Widomo, że ból występuje wzdłuż uszkodzonego nerwu. Oczywiście w przypadku uszkodzenia nerwu obwodowego nerwobóle są zjawiskiem normalnym.  

Wśród innych przyczyn nerwobóli znajdują się:

 1. Silny ucisk na nerw, który może pochodzićz kości, nowotworu uciskającego nerw, więzadeł czy naczyń krwionośnych;
 2. Uszkodzenia mechaniczne nerwu;
 3. Infekcje o różnym podłożu;
 4. Silny, długotrwały stres;
 5. Spożywanie alkoholu oraz innych niebezpiecznych używek;
 6. Leki stosowane podczas terapii przy gruźlicy;
 7. Niedobory witamin z grupy B;
 8. Toczeń rumieniowaty;
 9. Cukrzyca;
 10. Borelioza;
 11. Zażywanie niektórych leków, zwłaszcza tych na stałe;
 12. Stwardnienie rozsiane i inne choroby neurologiczne;
 13. Kiła;
 14. HIV;
 15. Urazy pooperacyjne;
 16. Przewlekła choroba nerek;
 17. Choroby krwi.

Nerw bardzo często nie jest uszkodzony, zmieniony, nie ma także wokół niego stanu zapalnego a odczuwamy bóle. W chwili obecnej wyróżniamy następujące rodzaje nerwobóli: neuralgia trójdzielna (ból pochodzący z nerwu trójdzielnego), nerwu językowo- gardłowego (ból odczuwany zarówno w szyi, jak i gardle), międzyżebrowa, Zespół Parsonage–Turnera, półpaścowa oraz splotu ramiennego. Każdą z nich cechują podobne objawy.

Najczęściej spotykanymi objawami w neuralgii są:

 1. Nagłe ataki bólu, którym ma najczęściej charakter kłujący, palący, szarpiący bądź palący;
 2. Brak widocznego miejsca, z którego miałby pochodzić ból;
 3. Uczucie mrowienia;
 4. Uczucie drętwienia;
 5. Niedowład;
 6. Różnego rodzaju zaburzenia czucia.

Pacjenci początkowo bagatelizują odczuwany przez siebie ból. Z czasem uniemożliwia on normalne funkcjonowanie. W takiej sytuacji należy udać się początkowo do lekarza pierwszego kontaktu, który przeprowadzi podstawowe badania i jeśli zajdzie taka konieczność skieruje nas do specjalisty- neurologa. W większości przypadków po przeprowadzonym wywiedzie pacjent kierowany jest na dodatkowe testy. Kluczowa kwestią jest ustalenie czy mamy na pewno do czynienia z nerwobólem, czy być może przyczyną bólu jest inne schorzenie, które prowadzi do napadów bólu.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć nerwoból

Każdy pacjent, który odczuwa nagłe, przeszywające ciało bóle powinien jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Nie należy czekać aż ból ustąpi sam. W większości przypadków się tak bowiem nie dzieje. Pamiętajmy także o tym, że może być to jeden z objawów świadczący o niebezpiecznej chorobie.

Leczenie nerwobólu

Sposobów leczenia neuralgii jest wiele. Zdarza się tak, że ból ustępuje samoistnie. W przypadku szczególnie silnych dolegliwości stosowane są między innymi:

 1. Leki przeciwbólowe;
 2. Masaże;
 3. Okłady;
 4. Plastry rozgrzewające;
 5. Maści przeciwbólowe;
 6. Różnego rodzaju zioła o działaniu przeciwbólowym (czarny bez, kora wierzby, rumianek);
 7. Akupunktura;
 8. Akupresura;
 9. Stosowanie odpowiedniej diety, przyspieszającej regenerację nerwów;
 10. Fizykoterapia.

Niektórzy pacjenci wymagają włączenia leków przeciwdepresyjnych czy przeciwpadaczkowych w sytuacji gdy napady bólu są częste i notorycznie powracają. W niektórych przypadkach konieczna staje się operacja, której celem jest złagodzenie ucisku na nerw.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze