Zaloguj
Reklama

Neuralgia językowo-gardłowa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Ból gardła
Fot. medforum
Ból gardła
(5)
Reklama

Neuralgia językowo-gardłowa to nagły, bardzo silny, trwający kilka sekund bądź minut ból gardła, języka, ucha bądź migdałków. Problem ten dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzny, może pojawić się także u dzieci. Większość pacjentów początkowo bagatelizuje ten stan i wychodzi z założenia, że ból jest wynikiem przeziębienia. Z czasem jednak, gdy napady bólu się powtarzają, pacjent udaje się do lekarza - najczęściej laryngologa, po czym zostaje skierowany do neurologa. W niektórych przypadkach ból jest tak silny, ze utrudnia normalne funkcjonowanie w ciągu dnia, a nawet spokojny sen.  

Przyczyn nerwobólu językowo-gardłowego jest wiele, choć najczęściej wymieniane jest podrażnienie dziewiątego nerwu czaszkowego.
Najnowsze badania naukowe pokazują, że ból w tym schorzeniu może być umiejscowiony po jednej stronie lub po obydwu.
Pacjent, który trafia do lekarza powinien mieć wykonane bardzo szczegółowe badania.

Objawy i przebieg neuralgi językowo-gardłowej

Silny, kłujący, ostry ból twarzy bądź okolicy gardła, języka czy migdałków, któremu towarzyszą mrowienie, drętwienie czy zaburzenia czucia bardzo często oznacza neuralgię językowo- gardłową. Bóle te nigdy nie powinny być bagatelizowane, gdyż wraz z wiekiem nabierają one na sile i stają się nie do wytrzymania dla osoby chorej. Nerwobóle zawsze związane są z uszkodzeniem, naruszeniem ciągłości bądź podrażnieniem nerwu. Ponieważ przyczyn tego stanu rzeczy jest bardzo wiele (uraz, guzy, nowotwory, spożywanie alkoholu, przebyte choroby) konieczne jest bardzo szczegółowe zbadanie pacjenta. Na podstawie przeprowadzonych badań włączane jest leczenie, które może obejmować leczenie farmakologiczne bądź konieczność wykonania zabiegu chirurgicznego. Pacjent z neuralgią językowo-gardłową pozostaje pod opieką neurologa i laryngologa.       

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze