Zaloguj
Reklama

Choroba Bechterewa - opis, przyczyny, geneza

Ból
Fot. Pantherstock
Ból
(1)
Reklama

Choroba Bechterewa to inaczej zesztywniający stan zapalny stawów kręgosłupa. Zaliczana jest ona do dość często występujących schorzeń obejmujących zapalenie stawów. Dotyka częściej mężczyzn aniżeli kobiety, może pojawić się także u dzieci oraz osób starszych. Zwykle pojawia się pomiędzy 16 a 30 rokiem życia. Jakie są przyczyny choroby Bechterewa? Czy istniej możliwość leczenia tego schorzenia?

Objawy i przebieg choroby Bechterewa

Zesztywniające zapalenie stawów

Choroba Bechterewa to nic innego jak przewlekły, stopniowo postępujący stan zapalny, który najczęściej obejmuje więzadła kręgosłupa, stawy oraz dyski międzykręgowe. W około 90% przypadków zapaleniem objęty jest staw krzyżowo- biodrowy. Obszary te są podatne na odkładanie się dużych ilości soli wapnia, co w konsekwencji doprowadza do powolnego ich usztywniania (stąd zesztywniające zapalenie stawów).

Do chwili obecnej  nie są znane bezpośrednie przyczyny tej przewlekłej, reumatologicznej choroby. Szczególną uwagę zwrócono jednak na geny (czynnik genetyczny), a dokładnie obecność antygenu HLA-B27. Występuję on bowiem u około 95% chorych pacjentów. Za wyjątkiem czynników genetycznych pod uwagę brane są także czynniki immunologiczne, środowiskowe oraz różnego rodzaju mikrourazy.

W przypadku zauważenia u siebie często nawracających bólów stawów, problemów z poruszaniem się, utrzymaniem przedmiotów w dłoni bądź bólu podczas chodzenia czy przychylania się powinniśmy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą. Pamiętajmy o tym, że choroba Bechterewa zaliczana jest do przewlekle postępujących zatem zawsze wymaga leczenia.

Piśmiennictwo
Reklama
(1)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze