Zaloguj
Reklama

Ból głowy - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Masaż leczniczy
Fot. ojoimages
Masaż leczniczy
(3)
Reklama

Napięciowe bóle głowy

Napięciowy ból głowy definiowany jest jako samoistnie powstający obustronny ból z obecnością zmiennych objawów towarzyszących. Jego przyczyna nie została do końca poznana choć widomo, iż występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Objawy i przebieg bólu głowy

Napad bólu trwa zwykle od kilku godzin nawet do kilku dni. Ból głowy jest trudny do zlokalizowania, mogą mu towarzyszyć problemy z utrzymaniem równowagi, ból oczu, nudności a nawet wymioty. Napady bólu wywołują czynniki takie jak: silny stres, lęk, strach, niepewność, głód, używki (alkohol, palenie papierosów) a nawet zmieniające się warunki pogodowe.

Leczenie napadowego bólu głowy polega na doraźnym stosowaniu głównie niesteroidowych leków przeciwzapalnych czy paracetamolu jak również zażywanie przez chorego antydepresantów i leków przeciwlękowych.


Klasterowe bóle głowy


Klasterowe bóle głowy są charakterystyczne dla mężczyzn między 20-30 rokiem życia. Opisywane są jako powtarzające się napady samoistnego, jednostronnego bólu głowy o dość silnym nasileniu. Badania pokazują, iż znaczącą rolę może odgrywać tutaj podwzgórze. W ciągu całego dnia może wystąpić nawet 8 napadów bólu głowy, przy czym czas trwania jednego napadu wynosi średnio 60minut. Ból jest najczęściej jednostronny, palący bądź kłujący, zlokalizowany w okolicy zwykle w okolicy gałki ocznej, płata czołowego, skroniowego, karku bądź szyi.
Do czynników, które mogą wywołać napad bólu zaliczamy: niektóre leki, niewielkie ilości spożytego alkoholu, czy sen.


Objawami towarzyszącymi klastrowym bólom głowy są:

 

  • łzawienie z oka,
  • nieżyt nosa,
  • obrzęk powiek,
  • opadnięcie powieki,
  • wzmożona potliwość
  • zaczerwienienie skóry twarzy po stronie bólu,
  • silne pobudzenie,
  • nadmierna ruchliwość


Leczenie polega na podskórnym podawaniu trypatnów czy wdychaniu czystego tlenu, w przypadku przerwania napadów bólowych podawany jest deksametazon. Stara się także zapobiegać tego typu napadom poprzez zażywanie kwasu walproinowego, erotaminy czy glikokortykosteroidów.


Bóle głowy spowodowane guzem mózgu


Guzem mózgu określamy różnego rodzaju struktury chorobowe, które występują jako dodatkowa struktura wewnątrz czaszki. Struktura ta powoduje powstanie ciasnoty śródczaszkowej.  Bóle głowy towarzysza także guzom mózgu. Ból odczuwany jest nie tylko w miejscu występowania guza ale także może obejmować inne obszary.

W najczęstszych przypadkach pojawia się on z tyłu głowy i możliwością promieniowania do okolic twarzy, gardła, języka, ucha, oka. Czasem obejmuje całą głowę. Ból taki jest długotrwały, bardzo do siebie podobny za każdym razem i jednostajny.


Ból głowy pojawia się u około połowy osób z guzem mózgu i choć początkowo jest w miarę łagodny, z czasem ulega wzmocnieniu i nasileniu. Może pojawić się podczas kichania, smarkania, kaszlu, skłonów, wysiłku fizycznego, łagodnieje wieczorem a nasila się rano.
 

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Bibliografia:

„Neurologia” W. Kozubski, P.P. Liberski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, wyd. 1.

 „Choroby układu nerwowego” pod redakcją W. Kozubskiego i P.P. Liberskiego, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.

 

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze