Choroba Alzheimera
Będzie prosty test na ryzyko wystąpienia Alzheimera?
To, jak szybko chodzisz i jaką masz siłę uścisku dłoni, może wskazywać, czy należysz do grupy ryzyka. Wyniki najnowszych badań Boston University School of Medicine otwierają możliwości opracowania łatwego i taniego testu. Już w najbliższym czasie mogą pojawić się leki zapobiegające alzheimerowi. Wtedy rola diagnostyki znacząco wzrośnie. 21 września przypada Światowy Dzień Choroby Alzheimera.
Kiedy jest najlepszy czas na przeprowadzkę do domu opieki?
Żyjemy coraz dłużej i dłużej jesteśmy samodzielni. Jednak z czasem pojawiają się ograniczenia i trudności. Jak rozpoznać moment, w którym przeprowadzka do domu opieki będzie najlepszym rozwiązaniem? Znaczenie mają reakcje osoby starszej, poziom bezpieczeństwa i opieki w warunkach domowych, a także możliwości opiekunów.
Testy identyfikacji zapachów pomogą we wczesnym rozpoznawaniu choroby Alzheimera?
Choroba Alzheimera jest częstą chorobą wieku starszego, która poprzez zmiany degeneracyjne w mózgu, prowadzi do demencji. Jest najczęstszą przyczyną otępienia u ludzi powyżej 70 roku życia. Rozwija się powoli, łagodnie. Największy problem, związany z chorobą, polega na późnym rozpoznaniu - wtedy, gdy w mózgu sprawi już prawdziwe spustoszenie i objawy są bardzo wyraźne. A gdyby tak mieć narzędzie umożliwiające wczesne rozpoznanie choroby?
Od zaników pamięci do Alzheimera - kiedy należy zacząć się martwić?
„Nie pamiętam gdzie odłożyłam okulary”, „Wydaje mi się, że odkładałam to tutaj…”- brzmi znajomo? Blisko 450 000 osób w naszym kraju ma problemy z pamięcią a blisko 250 000 choruje na Alzheimera! Zaczyna się niewinnie- nie pamiętamy gdzie odłożyliśmy telefon czy klucze. Jednak prawda może być szokująca- te niewinne symptomy mogą być początkiem poważnych chorób, np. Alzheimera. Jak postępować gdy zaobserwujemy niepokojące objawy, co zrobić aby pomóc choremu- to wszystko w krótkim poradniku poniżej.
- Reklama
Czy miRNA-16 pomoże leczyć Alzheimera?
MiRNA zaliczane są do małych niekodujących cząsteczek RNA, które odgrywają kluczową rolę w diagnozowaniu oraz leczeniu wielu chorób, w tym o podłożu neurologicznym.
Kwasy omega-3 a Alzheimer
Badania naukowe przeprowadzone na nowojorskim Columbia University Medical Center pokazują, ze dieta bogata w kwsay omega-3 może zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera.
Dieta w chorobie Alzheimera
Choroba Alzheimera zaliczana jest do chorób ośrodkowego układu nerwowego (OUN) o podłożu neurodegeneracyjnym. Przyczyny tej choroby nie zostały do dziś poznane, choć wymienia się tutaj zarówno czynniki genetyczne (predyspozycja genetyczna) jak i środowiskowe.
Choroba Alzheimera – jak zapobiegać?
Choroba Alzheimera należy do jednej z najczęściej występujących chorób neurodegeneracyjnych. Ze względu na proces starzenia się społeczeństw, staje się coraz poważniejszym problemem. Czy istnieją zalecenia profilaktyczne? W jaki sposób możemy zapobiegać tej chorobie?
Podłoże genetyczne choroby Alzheimera
Choroba Alzheimera zaliczana jest do schorzeń, które charakteryzuje powolny, stopniowy rozwój demencji. Cały czas trwają badania, poszukujące bezpośrednich i pośrednich przyczyn rozwoju choroby Alzheimera.
Rehabilitacja pacjenta z chorobą Alzheimera
Głównymi objawami choroby Alzheimera są: osłabienie funkcji poznawczych, a także percepcji czuciowej i zmysłowej. Osoby cierpiące na to schorzenie mają osłabioną kondycję intelektualną i fizyczną. W celu wzmocnienia ogólnej wydolności organizmu pacjenta z chorobą Alzheimera, stosuje się indywidualną rehabilitację. Podczas ćwiczeń dochodzi do wzmocnienia siły mięśniowej, zwiększenia zakresu ruchu w stawach oraz poprawy krążenia.
- Reklama
Moja babcia wyszła z domu i nie wróciła - problemy z pamięcią w chorobie Alzheimera
Choroba Alzheimera, jest postępującym, trwającym całe życie schorzeniem o podłożu neurologicznym.
Kiedy zaczyna się Alzheimer?
Neurodegeneracyjna choroba jaką jest Alzheimer zaczyna się wiele lat wcześniej zanim można dostrzec jej widoczne objawy. Przyczyną destrukcji komórek nerwowych są dwa rodzaje białek, które odkładają się w mózgu: beta-amyloid w przestrzeniach międzykomórkowych oraz białko tau w komórkach nerwowych. Początkowo złogi zaburzają prawidłowe funkcje neuronów, następnie następuje ich degeneracja i śmierć.
Problemy z pamięcią, zapamiętywaniem i uczeniem w chorobie Alzheimera obserwowane na mysich modelach
Choroba Alzheimera zaliczana jest do grupy chorób neurozwyrodnieniowych (neurodegeneracyjnych).
Diagnostyka otępienia w POZ
Otępienie zwykle jest zespołem przewlekłym, postępującym, charakteryzującym się stopniowym pogarszaniem sprawności intelektualnej, takich jak pamięć, myślenie, orientacja, rozumienie, liczenie, zdolność do uczenia się, język i ocena. Dodatkowo często towarzyszą mu zaburzenia emocjonalne, zaburzenia zachowania i motywacji. Przyczynami mogą być, m.in. choroby neurodegeneracyjne, choroby naczyniowe mózgu, uraz mózgu, choroba alkoholowa, choroby metaboliczne.
Leczenie choroby Alzheimera i rola komórek macierzystych w leczeniu tej choroby
Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Jest to proces, którego niestety nie można zatrzymać, trzeba jednak podejmować wszelkie próby by tę chorobę hamować i spowalniać.
Prawidłowa dieta i zażywanie leków osoby chorej na chorobę Alzheimera
Szczególną rolę w przypadku osób dotkniętych chorobą Alzheimera odgrywa prawidłowe odżywianie i regularne zażywanie leków.
Życie z osobą dotkniętą chorobą Alzheimera
W drugiej i trzeciej fazie choroby Alzheimera osoba chora wymaga 24-godzinnej opieki. Rolę tę pełnić może członek rodziny bądź wykwalifikowany opiekun.
Diagnostyka choroby Alzheimera
W chwili obecnej całkowicie pewne przyżyciowe rozpoznanie choroby Alzheimera w jej bardzo wczesnym okresie stanowi ogromną trudność dla lekarzy specjalistów.
Objawy choroby Alzheimera
Objawy kliniczne choroby Alzheimera dzieli się na zaburzenia poznawcze i poza poznawcze (urojenia, omamy, zaburzenia snu i inne), którym towarzyszą nieprawidłowości w badaniu neurologicznym.
Przebieg choroby Alzheimera
Przebieg choroby Alzheimera można podzielić na trzy podstawowe stadia.