Zaloguj
Reklama

Dobre samopoczucie pomaga chronić przed chorobą Alzheimera

Seniorzy na spacerze
Fot. medforum
Seniorzy na spacerze
(0)

Naukowcy z Międzynarodowego Centrum Badań Klinicznych Szpitala Uniwersyteckiego św. Anny z Brna odkryli, że dobre samopoczucie chroni określone obszary mózgu, które powodują chorobę Alzheimera lub inne formy demencji.

Reklama

Wyniki badań nad starzeniem się mózgu mogą przyczynić się do poznania przyczyn tej nieuleczalnej choroby. Według statystyk obecnie prawie 50 milionów ludzi na świecie cierpi na chorobę Alzheimera lub inne formy demencji.

Na podstawie przeprowadzonych badań naukowcy z Centrum w Brnie stwierdzili, że dobre samopoczucie człowieka, tj. jego relacja z samym sobą, pozostałymi ludźmi i naturą ma wpływ na ochronę pewnych obszarów mózgu.

Dobre samopoczucie jako broń przed chorobą

Naukowcy od dawna monitorują mózg za pomocą rezonansu magnetycznego. Wykazano, że osoby z wysokim poziomem dobrego samopoczucia psychicznego są lepiej chronione przed atrofią w czołowych obszarach mózgu, szczególnie w obszarach związanych z zachowaniami emocjonalnymi i społecznymi, podejmowaniem decyzji i interakcjami społecznymi oraz empatią – mówi lekarz i członek zespołu Kateřina Sheardová. – Atrofia polega na stopniowym zmniejszaniu się objętości komórki, tkanki, narządu lub części ciała.

Jakie objawy powinny zwrócić szczególną uwagę u pacjenta i rodziny?

Najczęstszym wczesnym objawem choroby Alzheimera, na który należy zwrócić szczególną uwagę, jest trudność w zapamiętywaniu nowo zdobytych informacji, ponieważ zmiany spowodowane przez chorobę zwykle rozpoczynają się w części mózgu, która wpływa na uczenie się. Wraz z postępem choroby pojawiają się coraz ostrzejsze objawy, w tym:

  • dezorientacja,
  • zmiana nastroju i zachowania,
  • pogłębiające się zamieszanie związane z wydarzeniami, czasem i miejscem,
  • bezpodstawne podejrzenia dotyczące rodziny, przyjaciół i opiekunów,
  • poważniejsza utrata pamięci i zmiany zachowania,
  • trudności z mówieniem, połykaniem i chodzeniem.

Choroba Alzheimera coraz powszechniejszym problemem

Obecnie na świecie jest około 50 milionów osób z chorobą Alzheimera lub innymi rodzajami demencji. Niepokojącym faktem może być, że liczba chorych pacjentów może w 2050 r. zwiększyć się trzykrotnie.

W trakcie choroby Alzheimera zmniejszają się komórki mózgu i wymierają ich funkcje. Człowiek traci pamięć, obniża się jego nastrój i świadomość, przez co wymaga ciągłej opieki ze strony rodziny i lekarzy. Przyczyny tej choroby nie są w pełni wyjaśnione, przez co leczenie jest utrudnione. Zapobieganie odgrywa więc kluczową rolę.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze