Zaloguj
Reklama

Alzheimer – jak wesprzeć chorego?

Autorzy: Jakub Dróbka
Wizyta u lekarza
Fot. pantherstock
Wizyta u lekarza
(0)

Mimo, że Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera przypada 21 września, o tym jak pomagać osobom chorym powinniśmy pamiętać cały czas.

Reklama

Choroba Alzheimera to schorzenie polegające na stopniowym zanikaniu komórek mózgowych chorego. Połączenia nerwowe pacjenta zaczynają powoli się zrywać, przez co osoba chora zaczyna tracić możliwość samodzielnego funkcjonowania. Choroba Alzheimera jest nieuleczalna, a jej skutków nie da się cofnąć. Obecnie na schorzenie choruje w Polsce od 370 do 460 tysięcy osób, głównie starszych.

Jak zatem rodzina i przyjaciele osoby chorej mogą pomóc jej w przechodzeniu tego schorzenia jak najłagodniej? Przede wszystkim okazując wsparcie i angażując się w problemy chorego. 

Osoby chore często nie są w stanie wykonywać wielu czynności samodzielnie. Robienie zakupów czy sprzątanie w domu nierzadko bywają niemożliwe do wykonania przez osoby w późnym stadium choroby. Pomóźmy zatem chorym wykonując te obowiązki razem z nimi, lub, jeśli jest to niemożliwe, za nich.

Zanik mózgu to także opóźnienie w myśleniu i mowie chorego. Dlatego jeśli prowadzimy rozmowę z chorym, pamiętajmy aby dać mu czas do namysłu nad odpowiedzią, nie poganiajmy i nie mówmy za szybko. Będzie to rozpraszało osobę chorą i nie pozwoli mu na swobodną wypowiedź. 

Chorzy mają także problemy z higieną, w których również trzeba ich wspierać. Nie zmuszajmy ich do wejścia do wody czy umycia zębów. Spróbujmy za to wytłumaczyć dlaczego jest to ważne, a jeśli jest to możliwe, zróbmy to razem z chorym.

Osoby chore w życiu codziennym napotykają na masę problemów, które dla osób zdrowych są błachostką. Nie bagatelizujmy trudności osób z Alzheimerem, pamiętajmy, że choroba to nie ich wybór i nie są w stanie kontrolować tego, w jaki sposób działa ich organizm.

Istnieje wiele organizacji pomocowych zwróconych do osób z Alzheimerem lub do osób zajmujących się chorymi na te schorzenie. Zapoznając się z materiałami na stronach możemy zaczerpnąć profesjonalnej i darmowej wiedzy na temat radzenia sobie z chorym i rozumieniem go w jego problemach. 

Linki do stron fundacji pomocowych: 

Dodatkowo powstały specjalne poradniki dla osób zaangażowanych w pomoc, tak aby w szybki sposób mogły znaleźć odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące chorobyhttps://www.nfz.gov.pl/gfx/nfz/userfiles/_public/dla_pacjenta/fop/opieka_nad_chorym_na_alzheimera.pdf

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze