Zaloguj
Reklama

Otępienie w późnym okresie życia – jak zapobiegać?

Autorzy: lek. Paulina Raczyńska
Problemy z koncentracją
Fot. medforum
Problemy z koncentracją
(0)

Otępienie, należące do grupy chorób neurozwyrodnieniowych, wiąże się z wiekiem. Częstość jego występowania jest coraz większa, co spowodowane jest wydłużeniem średniej długości życia populacji. Najczęstszą przyczyną bowiem wywołującą około 60-80% przypadków otępienia jest choroba Alzheimera. Ocenia się, że w Polsce cierpi na nią ponad 200 tysięcy osób.

Reklama

Wśród czynników ryzyka wystąpienia otępienia wymienia się te, na które nie możemy wpłynąć (niemodyfikowalne) i te, które możemy zmienić (modyfikowalne). Do tych pierwszych zaliczamy płeć, wiek oraz uwarunkowania genetyczne. Do drugiej grupy: poziom wykształcenia w młodym wieku, otyłość, nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, picie alkoholu, depresja, brak kontaktów społecznych, cukrzyca oraz mała aktywność fizyczna.

 1. Wykształcenie: oszacowano zmniejszenie ryzyka wystąpienia otępienia u osób, które ukończyły co najmniej szkołę średnią. Prawdopodobnie spowodowane jest to lepszym stanem tkanki mózgowej oraz efektywnym wykorzystaniem połączeń nerwowych w mózgu. Okazuje się także, że dzieci z większym ilorazem inteligencji w wieku 11 lat były obciążone mniejszym ryzykiem otępienia.
 2. Otyłość: związana jest z nadużywaniem bardziej przetworzonych i mniej wartościowych produktów. Taka dieta jest zatem uboga w antyoksydanty, którym przypisuje się właściwości protekcyjne. Założenie to potwierdza badanie, które wykazało poprawę zdolności poznawczych u osób stosujących dietę śródziemnomorską.
 3. Alkohol: jego wpływ grozi niekorzystnymi następstwami mózgowymi, którymi jest choćby zespół Korsakowa lub upośledzenie funkcji poznawczych po jego nadużyciu.
 4. Palenie tytoniu: powoduje stres oksydacyjny, zapalenie i miażdżycę (także w naczyniach mózgowych), czym przyczynia się do wzrostu ryzyka rozwoju otępienia o około 15-20%.
 5. Depresja i lęk: badania wykazują, że osoby na nie cierpiące często doświadczają otępienia, jednak nie jest pewne, czy nie stanowią jedynie jego składowych.
 6. Brak kontaktów społecznych: badania wskazują, że jest czynnikiem nadciśnienia oraz depresji, które stanowią elementy zwiększające ryzyko otępienia.
 7. Aktywność fizyczna: pomaga zmniejszyć ryzyko chorób naczyniomózgowych, co jednocześnie zmniejsza ryzyko chorób neurodegeneracyjnych, w tym otępienia.

Znając zatem czynniki, które można zmienić, warto poświęcić swój czas i energię, by znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę otępienną. Zaleca się:

 • trening poznawczy, który wymusza szybkie przetwarzanie informacji oraz logiczne myślenie,
 • ćwiczenia fizyczne, które korzystnie wpływają na naczynia mózgowe oraz redukcję masy ciała,
 • odpowiednią dietę i stosowanie suplementów w razie niedoborów witaminowych,
 • podtrzymywanie aktywności w grupie znajomych,
 • higienę snu,
 • redukcję nadciśnienia tętniczego,
 • unikanie produktów tytoniowych,
 • utrzymywanie masy ciała zgodny z zakresem BMI.
Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • Prince M., Comas-Herrera A., Knapp M. et al.: World Alzheimer report 2016: improving healthcare for people living with dementia: coverage, quality and costs now and in the future. London, United Kingdom: Alzheimer’s Disease International (ADI), 2016.
  Norton S., Matthews F.E., Barnes D.E. et al.: Potential for primary prevention of Alzheimer’s disease: an analysis of population-based data. „Lancet Neurology” 2014, no. 13, pp. 788–794.

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze