Zaloguj
Reklama

Nadciśnienie tętnicze a ryzyko zaburzeń funkcji poznawczych

Nadciśnienie, ciśnieniomierz, tabletki
Fot. pantherstock
Nadciśnienie, ciśnieniomierz, tabletki
(0)

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą bardzo rozpowszechnioną w populacji. Jak wskazują oraz praktyka kliniczna, może ono stać się bezpośrednią przyczyną stanów będących zagrożeniem zdrowia oraz życia, poprzez zwiększenie ryzyka wystąpienia udaru czy zawału. Naukowcy zbadali także problem ten pod kątem indukowania zaburzeń funkcji poznawczych w późniejszych etapach życia, nie stawiąc jednak ostatecznej tezy o związku przyczynowo skutkowym.

Reklama

Powszechnie wiadomo, że wysokie ciśnienie krwi może stać się przyczyną problemów z układem krwionośnym, co oznacza, że stajemy się narażeni na problemy z sercem czy na stany nagłe takie jak zawał czy udar. Naukowcy skupieni nad tym problemem, zauważyli związek pomiędzy wysokim ciśnieniem krwi a ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera w kontekście naszego wieku. Jak wskazuje opinia badaczy tego zagadnienia, wysokie ciśnienie krwi może stanowić czynnik ryzyka, predysponujący do ujawnienia się choroby Alzheimera w podeszłym wieku. Odnosi się do tego oświadczenie, jakie zostało wydane przez Amerykańskie Stowarzyszenie Chorych na Stwardnienie Rozsiane, napisane przez neurologa – dr Jose Biller'a, pracującego na Uniwersytecie w Loyola, a opublikowane na łamach czasopisma „Heart Association Journal Hypertension”. Oświadczenie mówi o zagrożeniu dla osób z wysokim ciśnieniem krwi, które to stanowią grupę podwyższonego ryzyka, w kontekście pojawienia się zaburzeń funkcji poznawczych w toku późniejszego życia.

Aktualne szacunki mówią o liczbie 80 milionów osób w samych Stanach Zjednoczonych, które cierpią z powodu wysokiego ciśnienia krwi. Jak wskazują statystki, narządem najbardziej obciążonym z tego powodu jest mózg, gdyż nadciśnienie tętnicze generuje problemy z naczyniami właśnie w mózgu. Przewlekły, nieleczony stan nadciśnienia tętniczego, może doprowadzić do zagrożenia zdrowia lub nawet życia, w postaci udary mózgu. Ponadto, u osób chorujących na nadciśnienie, w przedziale wiekowym, pomiędzy 40stym a 60tym rokiem życia, zauważa się zmiany w funkcjach poznawczych, przejawiające się zaburzeniami pamięci, niezdolnością do podejmowania decyzji oraz zarządzania czasem, zaburzeniami w umiejętnościach organizacyjnych oraz spadeku szybkości pracy mózgu podczas przetwarzania informacji.

Specjaliści wskazują więc na problem jaki powstaje w związku z wpływem wysokiego ciśnienia na zaburzenia funkcji poznawczych, choć na dzień dzisiejszy nie jest poznany mechanizm jaki działa na tej płaszczyźnie. Poglądy naukowe także pozostają podzielone - jedni naukowcy twierdzą, że związek istnieje podczas gdy inni uważają, że takiego związku nie ma.

Faktem potwierdzonym w badaniach jest stan twardnienia tętnic, który ma miejsce w przypadku występowania nadciśnienia tętniczego, które w toku swojego rozwoju powoduje wiele innego rodzaju zaburzeń i nieprawidłowości w organizmie człowieka. Na dzień dzisiejszy nie ma jednak jednoznacznych dowodów naukowych, potwierdzających wpływ wysokiego ciśnienia na rozwój chorób otępiennych.

Ponieważ dane na ten temat nie są wystarczające by tezę tę potwierdzić, autor oświadczenia wskazuje na konieczność poszerzenia badań wskazując także, że obecne leczenie wysokiego ciśnienia ma miejsce głównie ze względu na ochronę zdrowia naczyń krwionośnych. [1]

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze