Coraz więcej osób cierpi z powodu demencji

Według niedawno opublikowanego badania Światowej Organizacji Zdrowia liczba osób z demencją szybko rośnie. Według WHO w 2030 roku może być o 40% więcej osób cierpiących na tę chorobę niż obecnie.
Na całym świecie na demencje choruje 55 milionów osób. Pod koniec obecnej dekady może to być 78 milionów, a w 2050 roku nawet 139 milionów osób.
Według WHO koszty związane z chorobą wynoszą 1,3 biliona dolarów. W 2030 roku mogą one wynieść nawet 2,8 biliona dolarów.
Świat pozostawia ludzi z demencją na lodzie – powiedział szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Według niego, należy zrobić więcej, aby zapewnić tym osobom godne życie i aby służba zdrowia nie była sama w opiece nad pacjentami z demencją.
Osoby z demencją, ich rodziny i opiekunowie doświadczają dyskryminacji ze względu na wiek, stygmatyzację i wykluczenie społeczne. To nie może mieć miejsca w naszych społeczeństwach – stwierdza WHO.
Ludzie żyją coraz dłużej
Jedną z głównych przyczyn rosnącej liczby osób z demencją jest fakt, że ludzie żyją dłużej niż poprzednie pokolenia dzięki zdrowemu trybowi życia. Jednak wraz z wiekiem wzrasta ryzyko chorób, min. właśnie demencji. Choroba ta powoduje, że ludzie stopniowo tracą funkcje poznawcze.
Choroba zwykle pojawia się wraz z wiekiem, jednak może być spowodowana przez uraz głowy lub chorobę Alzheimera. W około 60% przypadków dotyka ona kobiet.
WHO ostrzega, że ze względu na wiele dotychczas nieudanych badań klinicznych spada zainteresowanie opracowywaniem leków na demencję.
Tylko jedno na cztery państwa posiada kompleksową strategię wspierania pacjentów z demencją i ich rodzin - podała Światowa Organizacja Zdrowia.
Piśmiennictwo
Adres www źródła:
Kategorie ICD:
- Choroba Alzheimera
- Otępienie atypowe lub mieszane w chorobie Alzheimera (G30.8+)
- Otępienie bliżej nieokreślone
- Otępienie naczyniowe
- Otępienie naczyniowe mieszane korowe i podkorowe
- Otępienie naczyniowe, nie określone
- Otępienie naczyniowe podkorowe
- Otępienie naczyniowe z ostrym początkiem
- Otępienie w chorobie Alzheimera (G30.-+)
- Otępienie w chorobie Alzheimera, nieokreślone (G30.9+)
- Otępienie w chorobie Alzheimera z późnym początkiem (G30.1+)
- Otępienie w chorobie Alzheimera z wczesnym początkiem (G30.0+)
- Otępienie w chorobie Creutzfeldta-Jakoba (A81.0+)
- Otępienie w chorobie Huntingtona (G10+)
- Otępienie w chorobie nabytego upośledzenia odporności [HIV] (B22.0+)
- Otępienie w chorobie Parkinsona (G20+)
- Otępienie w chorobie Picka (G31.0+)
- Otępienie w innych chorobach, klasyfikowanych gdzie indziej
- Otępienie w innych chorobach sklasyfikowanych gdzie indziej
- Otępienie wielozawałowe
- Urazy głowy