Zaloguj
Reklama

Coraz więcej osób cierpi z powodu demencji

Opieka nad starszą osobą
Fot. panthermedia
Opieka nad starszą osobą
(0)

Według niedawno opublikowanego badania Światowej Organizacji Zdrowia liczba osób z demencją szybko rośnie. Według WHO w 2030 roku może być o 40% więcej osób cierpiących na tę chorobę niż obecnie. 

Reklama

Na całym świecie na demencje choruje 55 milionów osób. Pod koniec obecnej dekady może to być 78 milionów, a w 2050 roku nawet 139 milionów osób. 

Według WHO koszty związane z chorobą wynoszą 1,3 biliona dolarów. W 2030 roku mogą one wynieść nawet 2,8 biliona dolarów.

Świat pozostawia ludzi z demencją na lodzie – powiedział szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Według niego, należy zrobić więcej, aby zapewnić tym osobom godne życie i aby służba zdrowia nie była sama w opiece nad pacjentami z demencją.

Osoby z demencją, ich rodziny i opiekunowie doświadczają dyskryminacji ze względu na wiek, stygmatyzację i wykluczenie społeczne. To nie może mieć miejsca w naszych społeczeństwach – stwierdza WHO.

Ludzie żyją coraz dłużej

Jedną z głównych przyczyn rosnącej liczby osób z demencją jest fakt, że ludzie żyją dłużej niż poprzednie pokolenia dzięki zdrowemu trybowi życia. Jednak wraz z wiekiem wzrasta ryzyko chorób, min. właśnie demencji. Choroba ta powoduje, że ludzie stopniowo tracą funkcje poznawcze.

Choroba zwykle pojawia się wraz z wiekiem, jednak może być spowodowana przez uraz głowy lub chorobę Alzheimera. W około 60% przypadków dotyka ona kobiet.

WHO ostrzega, że ​​ze względu na wiele dotychczas nieudanych badań klinicznych spada zainteresowanie opracowywaniem leków na demencję.

Tylko jedno na cztery państwa posiada kompleksową strategię wspierania pacjentów z demencją i ich rodzin - podała Światowa Organizacja Zdrowia. 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze