Zaloguj
Reklama

Problemy ze snem w wieku średnim wiążą się z ryzykiem demencji

Sen u osób starszych
Fot. Shutterstock
Sen u osób starszych
(0)

Według najnowszego badania osoby w wieku od 50 do 60 lat, które śpią krócej niż 6 godzin w nocy, mogą być bardziej narażone na rozwój demencji niż ich rówieśnicy, którzy przesypiają co najmniej 7 godzin.

Reklama

Wykazaliśmy, że istnieje spójny związek między krótkim czasem snu w wieku średnim a ryzykiem demencji. Tego związku nie wyjaśniono zaburzeniami psychicznymi i innymi stanami przewlekłymi, o których wiadomo, że są związane z demencją - mówi dr Séverine Sabia z Uniwersytetu Paryskiego.

Badanie to podkreśla znaczenie dobrej higieny snu dla zdrowia mózgu. 

Nowatorskie badanie

W badaniach nad demencją ważne jest, aby pamiętać o długim przedklinicznym okresie demencji - zauważa dr Séverine Sabia.

Większość demencji charakteryzuje się różnymi zmianami funkcjonalnymi w ciągu 20 lat lub dłużej, potrzebne są więc badania z długim okresem obserwacji, aby uzyskać wgląd w związek między czasem trwania snu a następującą po nim demencją.

Do tej pory wiele dowodów na ten temat pochodziło z badań, których obserwacja trwała krócej niż 10 lat.

Jednak w najnowszym badaniu naukowcy przyjrzeli się związkowi między snem a demencją u 7959 uczestników z Wielkiej Brytanii, którzy byli obserwowani przez 25 lat. W trakcie obserwacji zdiagnozowano 521 przypadków otępienia.

Wyniki badania pokazały, że większe ryzyko otępienia związane jest z nawykiem snu trwającym 6 godzin lub mniej w wieku 50 i 60 lat w porównaniu z osobami, które przesypiały 7 godzin lub więcej w ciągu nocy.

Nie było wyraźnych dowodów na związek między długim czasem snu a przypadkową demencją, jak opisano w niektórych badaniach.

Czy zły sen może spowodować lub pogorszyć objawy demencji? 

Istnieje duży związek między tym, że zły sen może spowodować lub pogorszyć demencję, a zatem poprawa jakości snu może pomóc w zapobieganiu demencji - powiedziała dr Elizabeth Coulthard, starszy wykładowca neurologii demencji na Uniwersytecie w Bristolu.

Przed badaniem istniały już mocne dowody na to, że sen staje się nieprawidłowy, zanim zostanie zdiagnozowana demencja. Ale to wciąż nie mówi nam, czy sen wyzwala, czy nasila demencję, ponieważ zmiany w mózgu powodujące demencję rozpoczynają się wiele lat przed postawieniem diagnozy - dodała dr Elizabeth Coulthard, która nie była zaangażowana w badanie.

Dr Tom Dening, dyrektor Center for Dementia w Institute of Mental Health na University of Nottingham w Wielkiej Brytanii dodał, że istnieją dowody na to, że zaburzenia snu mogą wystąpić na długo przed wystąpieniem objawów demencji.

Zły sen nie jest dobry dla mózgu i czyni go podatnym na schorzenia neurodegeneracyjne, takie jak choroba Alzheimera - powiedział dr Tom Dening.

Wyłączanie telefonu komórkowego i unikanie kofeiny przed pójściem spać to najlepsze i najłatwiejsze sposoby, aby nasz sen był zdrowy.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze