Zaloguj
Reklama

Hormon miłości a choroba Alzheimera

Wzajemne wsparcie
Fot. panthermedia
Wzajemne wsparcie
(0)

Oksytocyna zwana „hormonem miłości” może w przyszłości być stosowana w leczeniu pacjentów z chorobą Alzheimera. Wskazało na to nowe badanie przeprowadzone przez naukowców na mózgach myszy. 

Reklama

W Polsce 500 tysięcy osób ma zespoły otępienne, z czego 300 tysięcy to osoby z zespołem otępiennym w przebiegu choroby Alzheimera. W naszym kraju tylko 20% chorych ma postawione rozpoznanie we wczesnym etapie choroby. Według szacunkowych danych światowej organizacji Alzheimer’s Disease International na świecie co 3 sekundy kolejna osoba zapada na demencję. Szacuje się, że w 2050 roku będzie to 131 mln osób.

Jedną z głównych przyczyn choroby Alzheimera, na którą nie ma jeszcze lekarstwa, jest gromadzenie się białka zwanego amyloidem beta w skupiskach wokół neuronów w mózgu. To ogranicza ich aktywność i wyzwala degenerację. Wcześniejsze badania wykazały, że więcej tej substancji w hipokampie - głównym ośrodku uczenia się i pamięci w mózgu - upośledza zdolność przekazywania sygnałów między neuronami. 

Nadzieja w postaci „hormonu miłości”

Według nowego odkrycia japońskich naukowców z Tokyo University of Science, proces ten może odwrócić tak zwany hormon miłości - oksytocyna.

Podczas swoich badań zespół kierowany przez profesora Akijoshi Saito jako pierwszy wystawił hipokamp myszy na działanie beta-amyloidu, aby potwierdzić, że białko osłabiło sygnalizację neuronalną.

Następnie badacze wystawili część mózgu gryzonia na działanie „hormonu miłości”. Odkryli, że potencjał transdukcji sygnału między neuronami ponownie wzrósł. Zdaniem naukowców oznacza to, że oksytocyna jest w stanie odwrócić szkody spowodowane przez beta-amyloid.

Kluczowa rola receptorów

Szereg eksperymentów wykazało, że receptory tych hormonów wydają się odgrywać kluczową rolę w tym względzie. Kiedy naukowcy sztucznie je zablokowali, sama oksytocyna nie poprawiła negatywnego wpływu beta-amyloidu.

To pierwsze badanie na świecie, które pokazuje, że oksytocyna może odwrócić indukowane przez białka uszkodzenia hipokampu myszy - powiedział Akijoshi Saitó. Jednak to dopiero początek - przyznał, dodając, że dalsze badania należy przeprowadzić na żywych zwierzętach, a następnie na ludziach. Tylko wtedy „hormon miłości” będzie stosowany w leczeniu choroby Alzheimera. Spodziewamy się, że nasze odkrycia utorują drogę do opracowania nowych leków na demencję. - dodał Saito.

Czym jest choroba Alzheimera?

Choroba Alzheimera jest to choroba neurodegeneracyjna mózgu, objawiająca się utratą komórek nerwowych w niektórych jego częściach. Choroba Alzheimera jest najczęstszym rodzajem demencji u osób powyżej 65 roku życia. Pierwszymi objawami są zaburzenia pamięci, stopniowo powodujące uszkodzenia zdolności poznawczych, intelektualnych i fizycznych. Choroba pierwszy raz została opisana w 1906 roku przez niemieckiego lekarza Aloisa Alzheimera.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze