Leczenie bólu
Czym jest klasterowy ból głowy?
Ból głowy dotyka każdego z nas, jednak przyczyny jego pojawienia się bywają różne. Wiele osób cierpi na klasterowy ból głowy – czym jest, jak go leczyć? Czy jest groźny?
Ból podczas stosunku - powody
Ból odczuwany podczas stosunku seksualnego stanowi ważny problem wśród kobiet aktywnych seksualnie, jednak niewiele z nich chce o tym mówić otwarcie, głównie ze względu na odczuwany wstyd, zakłopotanie i brak wiary w wyleczenie.
Uważaj. Stres może wywołać ból przewlekły
Większość osób zna sytuację, gdy podczas stresujących okoliczności doświadczamy bolesnego skurczu. Jeśli stres emocjonalny towarzyszący np. trudnej sytuacji w pracy czy w relacjach rodzinnych się przedłuża, nasz organizm broni się poprzez skurczenie mięśni. W ten sposób może pojawić się chroniczny ból, którego przyczyn często błędnie upatruje się w schorzeniach czy urazach ciała, a za niego może być odpowiedzialny stres.
Gojenie bez bólu jest możliwe dzięki polskim naukowcom
Każdy z nas zna to nieprzyjemne uczucie zmiany opatrunku na nowy. Często musimy naruszyć już zagojone tkanki. Nadeszła jednak nowa era w pielęgnacji ran – biopolimer. Jak podkreślają eksperci, biopolimer to inaczej „zdrowa skóra”. Pozyskiwany jest on z naturalnego źródła z pancerzy skorupiaków. Przełomową metodę leczenia ran opracowali jako pierwsi polscy naukowcy.
- Reklama
Wadliwa seria leku Alka-Prim wyłączona ze sprzedaży na terenie całego kraju
Alka-Prim, preparat stosowany przy bólach o niewielkim nasileniu, został decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego wycofany z obrotu 15 czerwca 2018 roku.
Światło w leczeniu bólu neuropatycznego – nowe doniesienia
Ból neuropatyczny to ciężka przypadłość. Spowodowany on może być urazem lub chorobą układu nerwowego – to wiadomo. Mniej natomiast wiemy o tym, jak leczyć ból neuropatyczny – typowe leki przeciwbólowe zawodzą, inne stosowane, alternatywne preparaty, również nierzadko nie okazują się skuteczne. Wciąż poszukiwane są więc nowe możliwości leczenia bólu neuropatycznego – o jednej z takowych wspominają uczeni z rzymskiego European Molecular Biology Laboratory.
GIF wstrzymał sprzedaż wszystkich serii Katadolonu
Katadolon (Flupirtini maleas), lek w postaci kapsułek twardych (100 mg), stosowany przy bólach układu mięśniowo-szkieletowego różnego pochodzenia, został wstrzymany w obrocie z dniem 14 marca 2018 roku.
Erenumab w przewlekłych migrenowych bólach głowy
Migrenowe bóle głowy są problemem populacyjnym, dotykającym zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Przewlekłe migreny, choć występujące z znacznie mniejszym stopniu, są powodem znacznego nadużywania leków przeciwbólowych, co jest wynikiem braku skutecznych środków profilaktycznych. Ostatnie doniesienia wskazują na wysoką skuteczność erenumabu, jak leku stosowanego do walki z przewlekłymi bólami migrenowymi, gdyż jak dotąd, wiązano jego skuteczność jedynie z niwelowaniem epizodycznych migrenowych bóli.
Migrenowe bóle głowy
Uświadomienie skali problemu migreny, zwiększenie społecznego zrozumienia dla borykających się z tą chorobą milionów Polaków, uświadomienie wagi diagnostyki i dostępności nowoczesnych, skutecznych metod zwalczania migreny – to główne cele Programu Społeczno-Edukacyjnego „Wygraj z migreną”.
Marihuana przeznaczona na migrenę?
O migrenowym bólu głowy wiemy coraz więcej podobnie jak i o jego przyczynach. W dzisiejszych czasach coraz więcej słyszy się o użyciu konopi w łagodzeniu a nawet zniesieniu bólów migrenowych.
- Reklama
Czym jest wieloobjawowy ból miejscowy?
Wielu pacjentów cierpiących na przewlekły ból, który może mieć charakter palący, kłujący lub szczypiący obejmujący ramiona, ręce, nogi oraz stopy może cierpieć na zespół wieloobjawowego bólu miejscowego (odruchowa dystrofia współczesna, kauzalgia).
Doświadczane przez dzieci bóle wywołane stresem szkolnym
Stres, złe oceny z matematyki i zakwalifikowanie do "złej" szkoły ponadpodstawowej przyczynami bólów pleców i brzucha.
Lecznicze działanie marihuany u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym
Marihuana przez większość osób traktowana jest jako bardzo niebezpieczny narkotyk, przez innych jako lekarstwo w leczeniu jednej z chorób demielinizacyjnych jakim jest stwardnienie rozsiane (SM).
Czy borokaina znosi ból?
Borokaina zaliczana jest do borowych pochodnych lidokainy.
Domowe sposoby na walkę z bólem głowy
Każdy z nas, przynajmniej raz w życiu cierpiał z powodu bólu głowy.
Napięciowe bóle głowy - przyczyny i objawy
Napięciowy ból głowy, zaliczany jest do pierwotnych bólów głowy. Cały czas trwają poszukiwania przyczyn powstawania tego bólu, choć wiadomo, iż pojawiają się najczęściej gdy jesteśmy zmęczeni, niewyspani, przepracowani, gdy nie zjedliśmy śniadania, długo nic nie jedliśmy w ciągu dnia bądź nic nie piliśmy przez długi czas.
Komu przysługuje dostęp do leczenia bólu? Rzecznik Praw Pacjenta wyjaśnia
Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że w sytuacjach, w których pacjenci cierpiący na choroby nowotworowe mają utrudniony dostęp do leczenia bólu, powinni niezwłocznie poinformować o tym fakcie Biuro Rzecznika Praw Pacjenta.
Kręgozmyk - co to takiego?
Kręgozmyk – określenie, które czasem pojawia się w opisach radiologicznych kręgosłupa – oznacza przemieszczenie trzonu kręgu ku przodowi względem trzonu kręgu leżącego poniżej.
Choroba Baastrupa - czyli problemy z kręgosłupem
Choroba Baastrupa polega na zbliżeniu się i styku niezwykle dużych wyrostków kolczystych kręgów, najczęściej dotyczy odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Zazwyczaj jest powikłaniem zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa oraz wiąże się z pogłębieniem lordozy lędźwiowej.
Dyskopatia lędźwiowa
Dyskopatia to nic innego jak wypadnięcie krążka międzykręgowego z miejsca, jego naturalnego położenia. W większości przypadków, dyskopatie obejmują najczęściej dolny odcinek kręgosłupa (odcinek krzyżowy oraz lędźwiowy).