Zaloguj
Reklama

Bóle grzbietu u starszych ludzi

Starszy mężczyzna
Fot. ojoimages
Starszy mężczyzna
(0)

Zdjęcia rentgenowskie, MRI i tomografia komputerowa wykonane zaraz po pierwszej wizycie nie polepszają wyników leczenia po upływie roku.

Reklama

W przypadku starszych pacjentów z bólami grzbietu wiele wytycznych pozwala na wykonywanie badań obrazowych bez kilkutygodniowego oczekiwania. Jeffrey G. Jarvik z University of Washington w Seattle  (USA) i współpracownicy przeprowadzili niedawno prospektywne badania kohortowe z udziałem kilku tysięcy ludzi w wieku co najmniej 65 lat, którzy w latach 2011-2013 odbyli pierwszą wizytę w placówce podstawowej opieki zdrowotnej w związku z wyżej wymienionymi dolegliwościami.

Zgodnie z publikacją w wydaniu czasopisma „The Journal of American Medical Association” z 17 marca u 22 procent z nich wykonano wczesne zdjęcia rentgenowskie, a u 7 procent – obrazowanie rezonansu magnetycznego lub tomografię komputerową. Po upływie roku obydwie te grupy nie różniły pod względem wyników otrzymanych za pomocą ankiety na temat niepełnosprawności od pacjentów niepoddanych takim badaniom. Rezultaty te oznaczają, że omawiane metody obrazowania cechują się niepewną wartością w przypadku starszych ludzi z bólami grzbietu.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • JAMA. 2015;313(11):1143-1153

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze