Czym jest klasterowy ból głowy?

Ból głowy dotyka każdego z nas, jednak przyczyny jego pojawienia się bywają różne. Wiele osób cierpi na klasterowy ból głowy – czym jest, jak go leczyć? Czy jest groźny?
Klasterowy ból głowy znany jest również jako ból głowy Hortona. Występuje o wiele rzadziej niż migrena, bóle napięciowe czy nerwobóle. Napady klastrowego bólu głowy występują okresowo, rzutowo. Trwają około 4 do 16 tygodni, mogą pojawiać się w różnych odstępach czasu. Długość napadów bywa różna, a silny ból lokalizowany jest przede wszystkim w okolicy oczodołu. Bywa, że w ciągu doby może wystąpić więcej niż 8 napadów. Pacjenci cierpiący na klasterowy ból głowy charakteryzują go jako świdrujący i kłujący, często promieniujący. Dodatkowo pojawia się pocenie twarzy, opadanie powiek, zwężenie źrenic, pobudzenie. Klasterowy ból głowy zalicza się do bólów głowy znanych jako trójdzielno-autonomicznych, które pojawiają się w okolicy nerwu trójdzielnego.
Jak rozpoznać klasterowy ból głowy
Klasterowy ból głowy diagnozowany jest na podstawie kryteriów rozpoznawczych dla tego schodzenia. W przypadku wystąpienia minimum 5 napadów bólu, które charakteryzują się przynajmniej 1 z podanych niżej cech, możemy mieć do czynienia z klasterowym bólem głowy:
Rodzaje klasterowego bólu głowy
W literaturze wyróżnia się 2 rodzaje klasterowego bólu głowy:
Przyczyny bólu
Geneza klasterowego bólu głowy nie jest znana. W literaturze można odnaleźć 2 hipotezy, które wyjaśniają przyczyny pojawiającego się bólu:
Sposoby leczenia klasterowego bólu głowy
W leczeniu klasterowego bólu głowy stosuje się przede wszystkim tryptany, które podawane mogą być w postaci iniekcji podskórnej, szybko rozpuszczających się tabletek, sprayu dnonosowego. Powszechnie stosuje się również ergotaminę i glikokortykosteroidy. W leczeniu przewlekłym używany jest również werpamil. Pamiętajmy – długotrwający ból głowy jest oznaką, że należy skontaktować się z lekarzem!