Zaloguj
Reklama

Światło w leczeniu bólu neuropatycznego – nowe doniesienia

Ból pleców
Fot. panthermedia
Ból pleców
(0)

Ból neuropatyczny to ciężka przypadłość. Spowodowany on może być urazem lub chorobą układu nerwowego – to wiadomo. Mniej natomiast wiemy o tym, jak leczyć ból neuropatyczny – typowe leki przeciwbólowe zawodzą, inne stosowane, alternatywne preparaty, również nierzadko nie okazują się skuteczne. Wciąż poszukiwane są więc nowe możliwości leczenia bólu neuropatycznego – o jednej z takowych wspominają uczeni z rzymskiego European Molecular Biology Laboratory.

Reklama

Podejmowane już były próby leczenia bólu neuropatycznego poprzez wpływ na specyficzne przekaźniki związane z przekazywaniem odczuwania bólu. Nie zawsze kończyły się one sukcesem – nierzadko okazywało się, że kiedy zablokowano jeden z mediatorów bodźców bólowych, to wtedy na jego miejsce wkraczał inny i pacjent nadal cierpiał na ból neuropatyczny. To właśnie skłoniło włoskich naukowców do spojrzenia na aspekt w inny sposób – podjęli oni próby wykorzystania światła podczerwonego w leczeniu bólu neuropatycznego.

Najpierw naukowcy skupili się na tym, aby znaleźć te komórki nerwowe, które bezpośrednio są odpowiedzialne za odczuwanie bólu neuropatycznego. Zauważyli oni, że specyficzny ich typ – dokładniej ten, który posiadał w swoim obrębie receptor kinazy B tropomiozyny – może być związany z nadwrażliwością na bodźce i występowanie bólu. Uczeni stworzyli światłoczułą cząsteczkę, wpływającą na te właśnie komórki, którą następnie wstrzykiwali badanym organizmom – były nimi myszy.

Kolejnym etapem badań było poddawanie gryzoni działaniu światła podczerwonego. Doprowadzało ono do tego, że włókna nerwowe – do których wcześniej przyłączyły się światłoczułe cząstki – obkurczały się. Ostatecznym rezultatem było to, że poddane terapii myszy nie odczuwały bólu i to nawet przez kilka tygodni po przeprowadzeniu leczenia – do czasu, aż doszło do regeneracji włókien nerwowych.

Obecnie ciężko przełożyć uzyskane wyniki badań dotyczące leczenia bólu neuropatycznego, przeprowadzone u myszy, na ten sam problem dotyczący ludzi. Analizy brytyjskich naukowców otwierają jednak nową furtkę i możliwe, że w przyszłości rzeczywiście terapia z wykorzystaniem światła podczerwonego przynosić będzie ulgę osobom zmagającym się z bólem neuropatycznym.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze