Zaloguj
Reklama

Jakie mogą być przyczyny bólu głowy w nocy?

Ból głowy u kobiet
Fot. Panthermedia
Ból głowy u kobiet
(0)

Bóle głowy są jedną z najczęstszych i zarazem jedną z najbardziej utrudniających pacjentom funkcjonowanie dolegliwości. Ogólnie mogą być one niepokojące, szczególne jednak obawy wzbudzają te bóle głowy, które występują nocną porą. Jakie mogą być przyczyny bólu głowy w nocy i czy rzeczywiście wtedy, kiedy pacjent doświadcza tego problemu, powinien się on bardziej niepokoić niż w sytuacji, kiedy głowa pobolewa go za dnia?

Reklama

Ból głowy pojawiać się może o każdej porze – występować on może zarówno rankiem, jak i popołudniem czy wieczorem. Tak jak jednak wieczorny ból głowy, występujący po intensywnym dniu pełnym obowiązków, raczej mało kogo niepokoi, tak już inaczej jest wtedy, kiedy głowa pobolewa pacjenta w środku nocy. Co może odpowiadać za taką sytuację?

Jedną z rzadszych, ale możliwych przyczyn bólu głowy w nocy, są tzw. bóle głowy związane ze snem (ang. hypnic headache). Charakterystyczne dla nich jest to, że występują one wyłącznie nocną porą. Czasami porównywane są one do budzika – zdarza się bowiem, że tego rodzaju bóle głowy wybudzają pacjenta ze snu regularnie, o stałej porze. Podejrzewać ten problem można wtedy, gdy pacjent doświadcza bólu głowy przez 10 lub więcej nocy w ciągu jednego miesiąca. W przypadku bólów głowy związanych ze snem zazwyczaj ból ma charakter pulsujący, umiejscowiony jest on po jednej lub obu stronach głowy i trwa od 15 minut do 4 godzin. Dodatkowo u pacjentów pojawiać się może w trakcie ich napadów nadwrażliwość na światło i dźwięki oraz łzawienie oczu.

Częściej jednak za ból głowy w nocy odpowiadają całkowicie inne jednostki. Wśród możliwych przyczyn problemu wymienić można bowiem migreny, klasterowe oraz napięciowe bóle głowy.

Co więc powinien zrobić pacjent, który doświadcza bólu głowy w nocy – czy konieczna jest wtedy wizyta u lekarza? Ogólnie można powiedzieć, że wtedy, kiedy problem pojawia się okresowo i dość rzadko, raczej nie ma powodów do niepokoju. W sytuacji, gdy ból głowy w nocy systematycznie się powtarza, jak najbardziej warto już udać się do specjalisty – jego skutkiem może być m.in. przewlekłe zmęczenie, któremu można zapobiec dzięki odpowiedniemu leczeniu. Warto też tutaj zwrócić uwagę na to, że pewne symptomy przemawiają za koniecznością pilnego udania się do specjalisty – przykładowo wtedy, gdy pacjent odczuwa wyjątkowo silny, najsilniejszy w swoim życiu ból głowy, niezbędne jest natychmiastowe poszukiwanie pomocy, ponieważ może to być objawem nawet i krwawienia podpajęczynówkowego.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze