Artykuły z kategorii: Rehabilitacja
Rehabilitacja po COVID - jak wrócić do pełni sił po chorobie?
COVID-19 potrafi doprowadzić do prawdziwego spustoszenia organizmu, które sprawia, że powrót do formy może być długim i żmudnym procesem. – Nie dziwi nas to, gdyż jest to infekcja ogólnoustrojowa, wpływająca na cały organizm. Na szczęście wypracowaliśmy metody powrotu do pełni sił – informuje dr n. med. Michał Chudzik, kardiolog, internista.
Jak żyć z Reumatoidalnym Zapaleniem Stawów?
Reumatoidalne Zapalenie Stawów (RZS) jest chorobą o przewlekłym charakterze i podłożu autoimmunologicznym. Przyczyny jej występowania wciąż nie są znane, jednak istnieje szereg czynników, które mogą wpływać na jej rozwój. Są to m.in.: kwestie genetyczne, zakaźne, hormonalne oraz immunologiczne. Jak walczyć z RZS? Kogo najczęściej dotyka ta choroba i gdzie pacjent może szukać pomocy?
Objawy a powikłania COVID-19 – czy Polacy potrafią je odróżnić?
COVID-19 jest tematem numer jeden w ostatnich miesiącach nie tylko w medycznym środowisku. Ciągle aktualizujemy wiedzę o koronawirusie o nowe badania, przypadki i statystyki. Chcemy dokładnie poznać problem, przez który cały świat niemalże stanął w miejscu. Nic więc dziwnego, że z każdej strony jesteśmy bombardowani informacjami o liczbie zakażeń, zgonach, nowych terapiach, szczepionkach czy wariacjach wirusa. Powrót do przeszłości nie jest już możliwy, ale dzięki nowej wiedzy nasza przyszłość może powoli wyglądać coraz lepiej, jaśniej.
Czy można trenować mózg? Jakie są granice jego możliwości?
Ben Utecht przeszedł 5 wstrząsów mózgu, John Keller przez 70 dni był w śpiączce. Obydwaj mieli ogromne problemy z pamięcią, ale dziś to już przeszłość. Okazało się, że trening umysłu przydaje się nie tylko uczniom chcącym poprawić wyniki w nauce, ale także osobom po ciężkich urazach mózgu.
- Reklama
Wyjazd na leczenie uzdrowiskowe – najważniejsze informacje dla pacjenta
Do sanatorium może być skierowany każdy ubezpieczony pacjent cierpiący na różnego rodzaju schorzenia, który na podstawie badania i wywiadu wymaga dodatkowego leczenia. Placówka jest zazwyczaj zlokalizowana w miejscowości uzdrowiskowej. W trakcie leczenia pacjent korzysta z różnych zabiegów (rehabilitacje, inhalacje, masaże itd.).
Miopatie
Proces rehabilitacji to przemyślany proces usprawniania i utrzymania w jak najdłuższej sprawności chorego. Zależny jest on on przede wszystkim od schorzenia oraz od stanu chorego. Miopatie to grupa nieujednolicona etiologicznie i nastręczająca dużych problemów w planowaniu procesu rehabilitacji.
Elektroneurofizjoterapia
Neurofizjoterapia od ponad 10 lat korzysta z badań oraz technik elektroneurodiagnostyki. Techniki te pomagają w określaniu genów odpowiedzialnych za zaniki mięśniowe, a także w wywołaniu potencjałów w niewładnych mięśniach, wpływa również na korę mózgową, pobudzając określone jej obszary, celem wywołaniu potencjału z mięśnia szkieletowego.
Zachowania ruchowe człowieka - fizjologia czy biomechanika?
Zachowania ruchowe człowieka zostały poznane poprzez badania neurofizjologów oraz biomechaników. Obie te dziedziny obecnie tworzą system, na podstawie którego wyjaśnić można zagadnienia związane z poruszaniem się człowieka, choć przez wiele lat, obie te dziedziny funkcjonowały niezależnie od siebie. Dzisiejsza medycyna stawia je na równi w kontekście badań klinicznych.
Metatarsalgia - czy twoje stopy również na nią cierpią?
Tajemnicza nazwa metatarsalgia, dotyczy zespołu chorobowego z którym boryka się coraz większa liczba ludzi. Metatarsalgia obejmuje bowiem zespół chorób podeszwy stóp.
Neurologia odtwórcza
Rehabilitacja neurologiczna, nazywana również neurorehabilitacją, jest dziedziną nauki, która łączy wiedzę z zakresu neurologii i rehabilitacji.
- Reklama
Rehabilitacja osób po urazach głowy i rdzenia kręgowego
Każdą osobę z urazem głowy oraz rdzenia kręgowego należy traktować indywidualnie. Wszystkie ćwiczenia, zarówno te czynne i bierne powinny być początkowo wykonywane pod okiem wykwalifikowanego personelu, za zgodą lekarza. Nigdy nie należy wykonywać ich w innej kolejności bądź w większym czy mniejszym natężeniu niż zalecane. W sytuacji gdy osoba chora poczuje się gorzej trzeba ten stan zgłosić lekarzowi oraz rehabilitantowi.
Pourazowe zmiany ogniskowe
Pourazowe zmiany ogniskowe mogą pojawić się zarówno w przypadku urazów kontaktowych jak i urazów bezwładnościowych.
Odpowiedzialność za szkody wyrządzane przez zwierzęta
Ten kto zwierzę chowa lub się nim posługuje musi mieć na uwadze, iż ponosi on odpowiedzialność za negatywne następstwa jego zachowań. Ponadto w razie wyrządzenia przez nie szkody to jego "opiekun" będzie musiał udwowdnić, iż nie ponosi winy w nadzorze, o ile nie uzna roszczenia poszkodowanego.
Poślizgnięcie lub potknięcie w miejscach publicznych a odszkodowanie
Niewątpliwie wszelkie dostępne publicznie miejsca powinny być utrzymywane w stanie zapewniającym bezpieczeństwo korzystania z nich. Zdarzeniami, z których najczęściej wynikają szkody w tychże miejscach są potknięcia i poślizgnięcia.
Odszkodowanie w postępowaniu karnym
W toku postępowania karnego pokrzywdzonemu przysługuje szereg uprawnień mających na celu umożliwienie dążenia do rekompensaty negatywnych następstw wynikających z przestępstwa, bez konieczności wszczynania procesu cywilnego.
Dawny wypadek a nowe problemy zdrowotne
Upływ odpowiednio długiego czasu w przypadku większości roszczeń skutkuje ich przedawnieniem. Jednakże od zasady tej przewidziano wyjątek w przypadku szkody na osobie, powstałej na skutek niezgodnego z prawem zachowania innego podmiotu.
Zwrot kosztów związanych z uszczerbkiem na zdrowiu
W przypadku kiedy poszkodowany dozna uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia jego uprawnienie do dochodzenia naprawienia szkody, zgodnie z art. 444 § 1 Kodeksu cywilnego, ulega rozszerzeniu na wszelkie wynikłe z tego powodu koszty.
Renta ze względu na utratę zdolności do pracy lub zwiększone potrzeby
W przypadku kiedy poszkodowany w wyniku wypadku utracił zdolność do wykonywania pracy i tym samym pozbawiony został możliwości uzyskiwania z tego tytułu przychodów lub zwiększyły się jego potrzeby związane z utrzymaniem i egzystencją, może on wsytąpić wobec sprawcy szkody ze stosownymi roszczeniami.
Odszkodowanie i zadośćuczynienie w związku ze śmiercią najbliższych
Nierzadko bywa, że nagła śmierć bliskiej osoby wywołuje negatywne następstwa nie tylko w sferze emocjonalnej pozostałych członków najbliższej rodziny, ale ma również wpływ na ich sytuację majątkową. Także inne związane ze zmarłym osoby mogą odczuć materialne skutki wynikające z jego śmierci. Powstaje zatem pytanie co można uczynić w takiej sytuacji?
Konsekwencje braku ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych
Na mocy art. 23 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, posiadacze pojazdów mechanicznych obowiązani są zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC. Niedopełnienie lub uchylanie się od tego obowiązku wiąże się z określonymi prawem konsekwencjami.