Zaloguj
Reklama

Rehabilitacja osób po urazach głowy i rdzenia kręgowego

Kołnierz ortopedyczny
Fot. Panthermedia
Kołnierz ortopedyczny
(4)

Każdą osobę z urazem głowy oraz rdzenia kręgowego należy traktować indywidualnie. Wszystkie ćwiczenia, zarówno te czynne i bierne powinny być początkowo wykonywane pod okiem wykwalifikowanego personelu, za zgodą lekarza. Nigdy nie należy wykonywać ich w innej kolejności bądź w większym czy mniejszym natężeniu niż zalecane. W sytuacji gdy osoba chora poczuje się gorzej trzeba ten stan zgłosić lekarzowi oraz rehabilitantowi.

Reklama

Rehabilitacja bierna

W przypadku pacjentów, którzy są nieprzytomni konieczna jest delikatna rehabilitacja bierna pod okiem rehabilitanta a także można skorzystać z pomocy masażysty. Ćwiczenia powinny być wykonywane codziennie, przez około 20- 30 minut przy czym nie można zmieniać pozycji pacjenta, szarpać go, próbować przesunąć itp. Konieczne są także zabiegi, które uchronią przed odleżynami, zmianami zapalnymi itp. Szczególnie należy pamiętać o zachowaniu higieny osoby leżącej (codzienne mysie, natłuszczanie skóry, czesanie, przebieranie) oraz czystości łóżka. W przypadku zabrudzenia pościeli oraz ubrania należy wszystko wymienić.

Prawidłowe ułożenie chorego

Kolejną bardzo ważną kwestią jest prawidłowe ułożenie chorego i zmiana jego pozycji, które zmniejszają możliwość powstawania przykurczów oraz różnego rodzaju zniekształceń i deformacji. Chorego należy układać zarówno na boku zdrowym jak i chorym po konsultacji z lekarzem prowadzący.  Nie wolno wykonywać jakichkolwiek gwałtownych ruchów np. potrząsanie, upadki ciałem chorego.

Ćwiczenia kończyn górnych i dolnych

Konieczne są także ćwiczenia kończynami górnymi oraz dolnymi leżącego chorego bez względu na fakt czy jest przytomny czy nieprzytomny. U pacjentów leżących przytomnych wykonuje się takie same ćwiczenia jak u osób nieprzytomnych. Chory przytomny powinien próbować pomagać i współpracować z rehabilitantem bądź inna osobą.  Bardzo ważną rolę odgrywa kontrola oddechu (regularne ćwiczenia oddechowe).

Pacjenci z zachowaną świadomością powinni być całkowicie zaangażowani w prowadzone ćwiczenia a co ważne konieczne jest by w nich czynnie uczestniczyli. Są one dostosowywane indywidualnie dla każdego chorego. Początkowo są to wszystkie zajęcia z pozycji leżącej, następnie siedzącej po czy przechodzimy do pionizacji osoby chorej. Bardzo ważna rolę odgrywa obserwacja pacjenta i rozpoczynanie od poruszania się po płaskiej powierzchni na krótkich dystansach. Można korzystać z różnych pomocy podporowych (laska, chodak, balkonik itp.). Z czasem chory zaczyna pokonywać dłuższe odcinki, nie boi się poruszać samodzielnie, utrzymuje równowagę i wiele innych. Należy tutaj włączyć samodzielne ubieranie się, dbanie o higienę osobistą, przygotowywanie posiłków.

fot. panthermedia

Kolejne etapy ćwiczeń przebiegają najczęściej w domu. Pamiętajmy by w pracy z osobą z urazem głowy bądź rdzenia kręgowego pracować spokojnie, być wyrozumiałym oraz przewidywalnym. Nigdy nie należy poganiać chorego. Konieczne są oczywiście konsultacje lekarskie oraz spotkania z wykwalifikowanym rehabilitantem.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1) „Neurologia kliniczna” R. Mazur, Via Medica, Gdańsk 2007, wyd. 3.
    2) „Neurologia” W. Kozubski, P.P. Liberski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, wyd. 1.
    3) „Choroby układu nerwowego” pod redakcją W. Kozubskiego i P.P. Liberskiego, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.

Reklama
(4)
Komentarze