Zaloguj
Reklama

Metatarsalgia - czy twoje stopy również na nią cierpią?

Depilacja nóg, usuwanie owłosienia na nogach
Fot. Panthermedia
Depilacja nóg, usuwanie owłosienia na nogach
(0)

Tajemnicza nazwa metatarsalgia, dotyczy zespołu chorobowego z którym boryka się coraz większa liczba ludzi. Metatarsalgia obejmuje bowiem zespół chorób podeszwy stóp.

Reklama

Spis treści:

  1. Czym objawia się choroba?
  2. Jak rozpoznać chorobę?
  3. Jak leczyć?
  4. Co zrobić, jeśli lekarz stwierdzi metatarsalagię?

Czym objawia się choroba? 

Choroba objawia się pojawieniem się dolegliwości bólowych w okolicach podeszwy stóp, najczęśniej na wysokości stawu śródstopno-paliczkowego II i III.

Przyczyny powstawania choroby nie są do końca znane, jednak wśród nich wymienia się m.in. nerwiaki Mortona, płaskostopie poprzeczne, stany zapalne stawów śródstopno-paliczkowych i urazy mechaniczne śródstopia.

Jak rozpoznać chorobę? 

Rozpoznanie choroby rozpoczyna się od badania klinicznego. Występujący ból oraz pojawiające się modzele, mogą sygnalizować pierwsze objawy choroby. Dodatkowo, zaleca się wykonanie RTG, USG i MRI.

Jak leczyć? 

Dobór leczenia uzależniony jest od przyczyny, która wywołała chorobę. Zaleca się stosowanie specjalnie wyprofilowanych wkładek ortopedycznych, pelot metatarsalnych, które mają za zadanie odtworzyć łuk poprzeczny stopy. Dodatkowo, aby zmniejszyć obrzęk stosuje się leki przeciwzapalne. W czasie leczenia nie należy ubierać szpilek i mokasynów.

Metatarsalgia - czy twoje stopy również na nią cierpią?, fot. panthermedia

Co zrobić, jeśli lekarz stwierdzi metatarsalagię? 

W przypadku stwierdzenia objawów metatarsalagii, lekarze zalecają następujące ćwiczenia, które pomogą zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości:

  • odpoczywaj ze stopami uniesionymi do góry,
  • wykonuj ćwiczenia, które zaleci Ci lekarz (Uwaga! Ćwiczenia dobierane są indywidualne, w zależności od stopnia nasilenia choroby),
  • w przypadku, gdy cierpisz na nadawgę skontaktuj się z dietetykiem w celu dobrania odpowiedniej diety, która pomoże Ci zbić wagę,
  • usuń modzele i nagniotki.  
Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze