Wiadomości z kategorii: Choroba Alzheimera
Alzheimer – jak wesprzeć chorego?
Mimo, że Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera przypada 21 września, o tym jak pomagać osobom chorym powinniśmy pamiętać cały czas.
Coraz więcej osób cierpi z powodu demencji
Według niedawno opublikowanego badania Światowej Organizacji Zdrowia liczba osób z demencją szybko rośnie. Według WHO w 2030 roku może być o 40% więcej osób cierpiących na tę chorobę niż obecnie.
Czy powstanie test mogący wykryć chorobę Alzheimera?
Czescy naukowcy prowadzą badanie nad testem, który może wykryć chorobę Alzheimera przed pojawieniem się pierwszych objawów. Szybkie i terminowe leczenie może pomóc w zapobieganiu rozwojowi typowych zespołów otępiennych.
Problemy ze snem w wieku średnim wiążą się z ryzykiem demencji
Według najnowszego badania osoby w wieku od 50 do 60 lat, które śpią krócej niż 6 godzin w nocy, mogą być bardziej narażone na rozwój demencji niż ich rówieśnicy, którzy przesypiają co najmniej 7 godzin.
- Reklama
Apatia może być jednym z pierwszych objawów demencji
Obojętność lub brak zainteresowania otaczającym światem mogą być oznaką, że dana osoba będzie zmagać się z demencją w przyszłości.
Czy powstanie szczepionka przeciw chorobie Alzheimera?
Naukowcy opracowują szczepionkę, która mogłaby w przyszłości spowolnić postęp choroby Alzheimera i innych schorzeń neurodegeneracyjnych. Jak dotąd substancję pomyślnie przetestowano na myszach, a testy na ludziach są planowane w przyszłości.
Mobilny monitoring choroby Alzheimera
Schorzenia o podłożu neurodegradacyjnym stanowią coraz większy odsetek – jest to efekt zjawiska, jaki stanowi proces starzenia się społeczeństwa, gdyż jest to właśnie grupa, gdzie najczęściej diagnozowane są tego rodzaju choroby. Jednym z nich jest choroba Alzheimera, która jest przyczyną pogłębiającej się demencji starczej. Naukowcy brytyjscy pracują nad urządzeniem, które monitorując określone parametry, pozwoli na wczesne wykrycie pierwszych objawów tej choroby.
Hormon miłości a choroba Alzheimera
Oksytocyna zwana „hormonem miłości” może w przyszłości być stosowana w leczeniu pacjentów z chorobą Alzheimera. Wskazało na to nowe badanie przeprowadzone przez naukowców na mózgach myszy.
Badanie markera stanu zapalnego we krwi pozwoli wcześniej rozpoznawać otępienia?
Zaburzenia otępienne – do których należy m.in. choroba Alzheimera – ze względu chociażby na starzenie się populacji ludzkiej stają się coraz istotniejszymi dla ochrony zdrowia problemami. Według statystyk w samych tylko Stanach Zjednoczonych co 65 sekund u jednego człowieka rozwija się wspomniana wyżej jednostka. Znaczne rozpowszechnienie otępień sprawia, że różni badacze poszukują nie tylko metod ich leczenia, ale i szybkiego rozpoznawania – naukowcy z australijskiego Florey Institute for Neuroscience and Mental Health donoszą, że w diagnostyce otępień można by wykorzystywać badania krwi.
Naukowcy coraz bliżej pokonania choroby Alzheimera
Eksperci z Uniwersytetu Kalifornijskiego (USA) i Uniwersytetu Flinders (Australia), donoszą o sukcesie testów nad nowym lekiem przeciw chorobie Alzheimera. Wkrótce mogą rozpocząć się badania kliniczne. Naukowcy twierdzą, że sukces ten otwiera drzwi do szerszych badań i rozwoju w kolejnych latach. Nad podobnym lekiem pracują również naukowcy w Chinach.
- Reklama
Otępienie w późnym okresie życia – jak zapobiegać?
Otępienie, należące do grupy chorób neurozwyrodnieniowych, wiąże się z wiekiem. Częstość jego występowania jest coraz większa, co spowodowane jest wydłużeniem średniej długości życia populacji. Najczęstszą przyczyną bowiem wywołującą około 60-80% przypadków otępienia jest choroba Alzheimera. Ocenia się, że w Polsce cierpi na nią ponad 200 tysięcy osób.
Zrozumieć chorobę Alzheimera
Amerykańskie czasopismo naukowe, „Journal of Proteome Research”, opublikowało wyniki niezwykłego doświadczenia: chomiki w stanie hibernacji mogą pomóc w zrozumieniu choroby Alzheimera.
Leczenie choroby Alzheimera: co może przynieść przyszłość?
W leczeniu choroby Alzheimera obecnie wykorzystywane są przede wszystkim takie terapie, które mają na celu złagodzić związane z nią objawy – mowa tutaj chociażby o wpływaniu, poprzez odpowiednie leki, na poziomy acetylocholiny u chorych. Takie postępowanie nie jest idealne: spowalnia ono progresję choroby, nie prowadzi jednak do jej całkowitego zatrzymania. Naukowcy wciąż poszukują więc kolejnych metod leczenia choroby Alzheimera: co może przynieść przyszłość?
Smutek, rozdrażnienie i problemy ze snem pierwszymi objawami Alzheimera?
Choroba Alzheimera już jest poważnym problemem – szacuje się, że w samych Stanach Zjednoczonych choruje na nią prawie 6 milionów ludzi. Niestety przypuszcza się, że będzie to problem jeszcze znaczniejszy – szacunki wskazują, że w 2050 roku liczba chorych w USA może sięgnąć nawet około 14 milionów. Między innymi taki właśnie aspekt sprawia, że wciąż prowadzone są badania dotyczące chociażby wczesnego rozpoznawania choroby Alzheimera – jedne z ostatnich dowodzą, że różne dolegliwości psychiatryczne mogą być pierwszymi objawami tego rodzaju otępienia.
Dobre samopoczucie pomaga chronić przed chorobą Alzheimera
Naukowcy z Międzynarodowego Centrum Badań Klinicznych Szpitala Uniwersyteckiego św. Anny z Brna odkryli, że dobre samopoczucie chroni określone obszary mózgu, które powodują chorobę Alzheimera lub inne formy demencji.
Dobra kondycja fizyczna może zmniejszać ryzyko zaburzeń otępiennych
Wysiłek fizyczny korzystnie wpływa na zdrowie – dzięki niemu nie tylko zmniejszeniu ulega ryzyko wystąpienia chorób kardiologicznych czy cukrzycy, ale i poprawia się po prostu nasze samopoczucie. Tak naprawdę okazuje się jednak, że zalet pozostawania w dobrej kondycji jest zdecydowanie więcej. Przekonują o tym badania przeprowadzone w Szwecji, których wyniki wskazują, że dobra kondycja fizyczna powiązana jest ze znacząco zmniejszonym ryzykiem wystąpienia zaburzeń otępiennych.
Nadciśnienie tętnicze a ryzyko zaburzeń funkcji poznawczych
Nadciśnienie tętnicze jest chorobą bardzo rozpowszechnioną w populacji. Jak wskazują oraz praktyka kliniczna, może ono stać się bezpośrednią przyczyną stanów będących zagrożeniem zdrowia oraz życia, poprzez zwiększenie ryzyka wystąpienia udaru czy zawału. Naukowcy zbadali także problem ten pod kątem indukowania zaburzeń funkcji poznawczych w późniejszych etapach życia, nie stawiąc jednak ostatecznej tezy o związku przyczynowo skutkowym.
Stymulacja magnetyczna w diagnostyce chorób otępiennych i choroby Alzheimera
Choroby otępienne oraz choroba Alzheimera stanowią dla diagnostyków wyzwanie, gdyż biorąc pod uwagę szeroki zakres objawów, łatwo o postawienie nietrafnej diagnozy. Za pomocą badania PET lub też punkcji lędźwiowej, uzyskuje się wyniki na podstawie których stwierdza się lub wyklucza wyżej wspomniane schorzenia. Są to jednak badania albo kosztochłonne, albo inwazyjne i niebezpieczne dla pacjenta. Alternatywą może okazać się badanie z pomocą stymulacji magnetycznej, obrazujące przewodzenie impulsów elektrycznych w poszczególnych obwodach mózgu.
Epizody hipoglikemii mogą zwiększać ryzyko otępień - nowe badania z Filadelfii
Kolejne doniesienia na temat czynników wpływających na rozwój zaburzeń funkcji poznawczych płyną z Uniwersytetu w Filadelfii. Tamtejsi lekarze zajęli się analizą tego, jak na stan tkanki nerwowej wpływa hipoglikemia, czyli zbyt niski poziom glukozy we krwi. Okazało się, że niedobór cukru nie tylko chwilowo upośledza czynność mózgu – w przypadku niedostatku glukozy może bowiem dochodzić do gromadzenia się w mózgu patologicznych białek podobnych do tych, których zwiększone ilości spotykane są np. u osób z chorobą Alzheimera.
Rola genu BRCA1 w chorobie Alzheimera
Gen BRCA1 znany jest od 1994 roku, gdzie Yoshio Miki, opisał jego rolę w dziedziczeniu nowotworu piersi oraz jajnika. W ostatnim czasie bardzo dużo słyszymy o roli tego genu w rozwoju choroby Alzheimera. BRCA1 zaliczany jest do genów supresorowych a jego rola w organizmie ludzkim cały czas stanowi wielką zagadkę. Być może pomoże on w walce z demencją i przyczyni się do odkrycia nowych rozwiązań terapeutycznych?