Leczenie bólu
Bóle kostno-stawowe udręką Polek
Nie tylko dojrzałe, ale także młode Polki skarżą się na bóle kości i stawów. To efekt złych nawyków, siedzącego stylu życia, niedoboru ruchu, nadmiernej masy ciała, a także stresu. Tylko co czwarta Polka (26%) nie odczuwa dolegliwości kostno-stawowych – wynika z badania „Profilaktyka zdrowia kobiet”. [1]
Jak skutecznie pozbyć się problemów z bólem pleców?
Ból pleców występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Problem ten dotyka prawie 64 procent kobiet oraz 50 procent mężczyzn. Jak uniknąć problemów z bólem pleców?
Blokadu nerwu: co warto o niej wiedzieć?
Blokada nerwu to dość powszechnie przeprowadzana w świecie medycznym procedura, której celem jest czasowe zniesienie przesyłania informacji o odbieranych przez receptory bodźcach bólowych do mózgowia. Wyróżnia się dwa rodzaje blokad: tymczasowe i permanentne, korzysta się z nich zaś zarówno w stanach ostrych, jak i u osób zmagających się z pewnymi schorzeniami przewlekłymi. Co warto wiedzieć o blokadach nerwowych – czy ich wykonanie jest związane z jakimś zagrożeniem dla pacjenta, a jeżeli tak, to z jakim?
Leki stosowane w migrenie
Migrena jest chorobą przewlekłą, charakteryzującą się napadowym bólem głowy, któremu towarzyszą nadwrażliwość na dźwięki i światło oraz nudności i wymioty. Zdecydowanie częściej dotyka kobiet i występuje rodzinnie. Napad migrenowy składa się z fazy zwiastunów, aury, rzeczywistego bólu głowy i fazy ponapadowej. Niezwykle ważna jest ta pierwsza – właśnie wtedy jesteśmy w stanie zapobiec wystąpieniu kolejnych poprzez przyjęcie odpowiedniej dawki właściwego leku.
- Reklama
Jakie mogą być przyczyny bólu głowy w nocy?
Bóle głowy są jedną z najczęstszych i zarazem jedną z najbardziej utrudniających pacjentom funkcjonowanie dolegliwości. Ogólnie mogą być one niepokojące, szczególne jednak obawy wzbudzają te bóle głowy, które występują nocną porą. Jakie mogą być przyczyny bólu głowy w nocy i czy rzeczywiście wtedy, kiedy pacjent doświadcza tego problemu, powinien się on bardziej niepokoić niż w sytuacji, kiedy głowa pobolewa go za dnia?
Czym jest klasterowy ból głowy?
Ból głowy dotyka każdego z nas, jednak przyczyny jego pojawienia się bywają różne. Wiele osób cierpi na klasterowy ból głowy – czym jest, jak go leczyć? Czy jest groźny?
Ból podczas stosunku - powody
Ból odczuwany podczas stosunku seksualnego stanowi ważny problem wśród kobiet aktywnych seksualnie, jednak niewiele z nich chce o tym mówić otwarcie, głównie ze względu na odczuwany wstyd, zakłopotanie i brak wiary w wyleczenie.
Migrena – jak pokonać silny ból głowy?
Ból głowy to dolegliwość, która w większym lub mniejszym stopniu dotyka niemal każdego z nas. Jednym z najbardziej znanych jest ból migrenowy, który może dotyczyć nawet połowy dorosłej populacji. Jaka jest geneza powstawania migreny, czy istnieją czynniki ryzyka wzmagające dolegliwości bólowe oraz w jaki sposób przebiega jej leczenie – odpowiada dr n. med. Paweł Gołębiewski, neurolog.
Czym jest ból?
Ból jest zjawiskiem, który towarzyszy każdemu człowiekowi. To, w jaki sposób go odbieramy, jest uwarunkowany naszą fizjologią i procesami, jakie zachodzą w naszym organizmie. Reakcje na ból pochodzące z odpowiedzi wysyłanej przez nasz organizm mogą być bardzo różne, jednak nie tylko morfologia i budowa naszego ciała są za nie odpowiedzialne – dużą rolę odgrywają także wypracowane schematy reagowania i psychiczne reakcje.
Uważaj. Stres może wywołać ból przewlekły
Większość osób zna sytuację, gdy podczas stresujących okoliczności doświadczamy bolesnego skurczu. Jeśli stres emocjonalny towarzyszący np. trudnej sytuacji w pracy czy w relacjach rodzinnych się przedłuża, nasz organizm broni się poprzez skurczenie mięśni. W ten sposób może pojawić się chroniczny ból, którego przyczyn często błędnie upatruje się w schorzeniach czy urazach ciała, a za niego może być odpowiedzialny stres.
- Reklama
Gojenie bez bólu jest możliwe dzięki polskim naukowcom
Każdy z nas zna to nieprzyjemne uczucie zmiany opatrunku na nowy. Często musimy naruszyć już zagojone tkanki. Nadeszła jednak nowa era w pielęgnacji ran – biopolimer. Jak podkreślają eksperci, biopolimer to inaczej „zdrowa skóra”. Pozyskiwany jest on z naturalnego źródła z pancerzy skorupiaków. Przełomową metodę leczenia ran opracowali jako pierwsi polscy naukowcy.
Wadliwa seria leku Alka-Prim wyłączona ze sprzedaży na terenie całego kraju
Alka-Prim, preparat stosowany przy bólach o niewielkim nasileniu, został decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego wycofany z obrotu 15 czerwca 2018 roku.
Światło w leczeniu bólu neuropatycznego – nowe doniesienia
Ból neuropatyczny to ciężka przypadłość. Spowodowany on może być urazem lub chorobą układu nerwowego – to wiadomo. Mniej natomiast wiemy o tym, jak leczyć ból neuropatyczny – typowe leki przeciwbólowe zawodzą, inne stosowane, alternatywne preparaty, również nierzadko nie okazują się skuteczne. Wciąż poszukiwane są więc nowe możliwości leczenia bólu neuropatycznego – o jednej z takowych wspominają uczeni z rzymskiego European Molecular Biology Laboratory.
GIF wstrzymał sprzedaż wszystkich serii Katadolonu
Katadolon (Flupirtini maleas), lek w postaci kapsułek twardych (100 mg), stosowany przy bólach układu mięśniowo-szkieletowego różnego pochodzenia, został wstrzymany w obrocie z dniem 14 marca 2018 roku.
Leczenie dyskopatii - zabieg dyskolizy ozonowej
Jak podają statystyki - co czwarta osoba cierpi na bóle pleców. Ze schorzeniem zmagają się nie tylko osoby starsze, ale także te w średnim wieku oraz bardzo młode. Do najpopularniejszej przypadłości dotykającej kręgosłup (dolne odcinki kręgosłupa) należy dyskopatia, a zwłaszcza dyskopatia lędźwiowa. Schorzenie jest bolesne, zaliczane do tzw. chorób cywilizacyjnych. W początkowym stadium przypadłość często jest ignorowana, co skutkuje problemami w przyszłości.
Erenumab w przewlekłych migrenowych bólach głowy
Migrenowe bóle głowy są problemem populacyjnym, dotykającym zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Przewlekłe migreny, choć występujące z znacznie mniejszym stopniu, są powodem znacznego nadużywania leków przeciwbólowych, co jest wynikiem braku skutecznych środków profilaktycznych. Ostatnie doniesienia wskazują na wysoką skuteczność erenumabu, jak leku stosowanego do walki z przewlekłymi bólami migrenowymi, gdyż jak dotąd, wiązano jego skuteczność jedynie z niwelowaniem epizodycznych migrenowych bóli.
Zespół de Quervaina - choroba XXI wieku
Zespół de Quervaina to schorzenie polegające na zapaleniu pochewek ścięgien nadgarstka - ograniczające sprawność ręki i utrudniające wykonywanie prostych codziennych czynności. Choroba nazywana jest „kciukiem matki” (ból promieniuje od kciuka do przedramienia. Pojawia się obrzęk oraz stan zapalny). Przypadłość zazwyczaj dotyka malarzy, sportowców, a także coraz częściej młode osoby, które nadużywają tabletów i telefonów.
Laseroterapia w leczeniu bólu
Innowacyjną metodą leczenia bólu, która już od dłuższego czasu cieszy się dużą skutecznością - jest laseroterapia. Procedura tej formy terapii polega na wykorzystywaniu nie tylko przeciwbólowym, ale również przeciwzapalnym, przeciwzakrzepowym oraz biostymulującym - właściwości skupionej wiązki światła. Leczenie laserem charakteryzuje się przede wszystkim efektywnością, ponadto jest szybkie i bezbolesne.
Neuralgia, nerwobólem - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Neuralgia, nazywana bywa bardzo często nerwobólem i jest to ból w obrębie danego obszaru ciała, błony śluzowej czy mięśnia unerwianego przez jeden nerw. Wiele osób nazywa ją „buntem nerwów”. Problem ten dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn, w różnym wieku i jest przypadłością dość często spotykaną. Kiedy mówimy o nerwobólach? Co zrobić gdy nagle zakłuje nas w karku bądź klatce piersiowej? Jak są najczęściej spotykane rodzaje neuralgii?
Migrenowe bóle głowy
Uświadomienie skali problemu migreny, zwiększenie społecznego zrozumienia dla borykających się z tą chorobą milionów Polaków, uświadomienie wagi diagnostyki i dostępności nowoczesnych, skutecznych metod zwalczania migreny – to główne cele Programu Społeczno-Edukacyjnego „Wygraj z migreną”.