Zaloguj
Reklama

Jak skutecznie pozbyć się problemów z bólem pleców?

Ból pleców
Fot. Panthermedia
Ból pleców
(5)

Ból pleców występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Problem ten dotyka prawie 64 procent kobiet oraz 50 procent mężczyzn. Jak uniknąć problemów z bólem pleców?

Reklama

Spis treści:

 1. Objawy 
 2. Kiedy należy udać się do lekarza? 
 3. Przyczyny bólu pleców
 4. Czynniki ryzyka
 5. Zapobieganie

Ból pleców może być spowodowany poprzez podnoszenie ciężkich rzeczy, intensywny wysiłek fizyczny oraz może być związany z wypadającym dyskiem. Miejsce, w którym kręgosłup lędźwiowy przechodzi w kość krzyżową, jest najbardziej problematyczne i to tam najczęściej doskwiera nam ból pleców. 

Ból pleców to jeden z najczęstszych powodów, dla których ludzie chodzą do lekarza lub opuszczają pracę, i jest główną przyczyną niepełnosprawności na całym świecie.

Na szczęście możesz podjąć kroki, aby zapobiec lub złagodzić większość epizodów bólu pleców. Jeśli zapobieganie zawodzi, proste leczenie w domu i właściwa mechanika ciała często wyleczy plecy w ciągu kilku tygodni i utrzyma je w dobrej kondycji. W leczeniu bólu pleców rzadko konieczna jest operacja.

Objawy  

Ból pleców może wahać się od bólu mięśni do uczucia strzelania, pieczenia lub kłucia. Ponadto może promieniować w dół nogi lub nasilać się podczas zginania, skręcania, podnoszenia, stania lub chodzenia.

Kiedy należy udać się do lekarza? 

Zazwyczaj ból pleców stopniowo ustępuje podczas leczenia w domu, zwykle w ciągu kilku tygodni. Skontaktuj się jednak z lekarzem, jeśli ból pleców:

 1. Utrzymuje się przez kilka tygodni.
 2. Jest ciężki i nie mija po odpoczynku.
 3. Rozprzestrzenia się w dół jednej lub obu nóg, zwłaszcza jeśli ból rozciąga się poniżej kolana.
 4. Powoduje osłabienie, drętwienie lub mrowienie jednej lub obu nóg.
 5. Towarzyszy mu niewyjaśniona utrata wagi.

W rzadkich przypadkach ból pleców może sygnalizować poważny problem medyczny. Szukaj natychmiastowej pomocy, jeśli ból pleców:

 1. Powoduje problemy z jelitami lub pęcherzem.
 2. Towarzyszy mu gorączka.
 3. Jest następstwem upadku, uderzenia w plecy lub innego obrażenia.

Ból pleców w pracy, fot. panthermedia

Przyczyny bólu pleców   

Ból pleców często rozwija się bez konkretnej przyczyny, którą lekarz może zidentyfikować na podstawie wywiadu z pacjentem lub badania obrazowego. Stany często związane z bólem pleców obejmują:

 • Naciągnięcie mięśni lub więzadeł. Powtarzające się podnoszenie ciężarów lub nagły niezręczny ruch może nadwyrężyć mięśnie pleców i więzadła kręgosłupa. Jeśli jesteś w złej kondycji fizycznej, ciągłe obciążenie pleców może powodować bolesne skurcze mięśni.
 • Wybrzuszone lub pęknięte dyski. Dyski pełnią rolę poduszek między kościami (kręgami) kręgosłupa. Miękki materiał wewnątrz dysku może wybrzuszać się lub pękać i naciskać na nerw. Jednak możesz mieć wybrzuszony lub pęknięty dysk bez bólu pleców. Choroba dysku często wykrywana jest przypadkowo podczas np. prześwietlenia kręgosłupa.
 • Artretyzm. Choroba zwyrodnieniowa stawów może wpływać na dolną część pleców. W niektórych przypadkach zapalenie stawów kręgosłupa może prowadzić do zwężenia przestrzeni wokół rdzenia kręgowego, stanu zwanego zwężeniem kręgosłupa.
 • Osteoporoza. W kręgach kręgosłupa mogą wystąpić bolesne złamania, jeśli kości staną się porowate i kruche.

Czynniki ryzyka 

U każdego z nas może rozwinąć się ból pleców, nawet u dzieci i nastolatków. Poniższe czynniki mogą jednak zwiększać ryzyko wystąpienia bólu pleców:

 • Wiek. Ból pleców występuje częściej wraz z wiekiem i zaczyna się w wieku około 30 lub 40 lat.
 • Brak ruchu fizycznego. Słabe, nieużywane mięśnie pleców i brzucha mogą powodować ból pleców.
 • Nadwaga. Nadmierna masa ciała dodatkowo obciąża plecy.
 • Choroby. Niektóre rodzaje zapalenia stawów i raka mogą przyczyniać się do bólu pleców.
 • Warunki psychologiczne. Wydaje się, że osoby podatne na depresję i lęki mają większe ryzyko bólu pleców.
 • Palenie. Palacze mają zwiększone wskaźniki bólu pleców. Może się tak zdarzyć, ponieważ palenie wywołuje kaszel, który może prowadzić do przepukliny dysków. Palenie może również zmniejszać przepływ krwi do kręgosłupa i zwiększać ryzyko osteoporozy.

Zapobieganie 

Możesz uniknąć bólu pleców lub zapobiec jego nawrotom, poprawiając kondycję fizyczną oraz ćwicząc prawidłową mechanikę ciała. Aby Twoje plecy były zdrowe i silne:

 • Ćwiczenia. Regularne ćwiczenia aerobowe o niskim wpływie - takie, które nie obciążają ani nie szarpią plecami - mogą zwiększyć siłę i wytrzymałość pleców oraz umożliwić lepsze funkcjonowanie mięśni. Chodzenie i pływanie to dobry wybór. Porozmawiaj z lekarzem o czynnościach, które możesz podjąć.
 • Zbuduj siłę i elastyczność mięśni. Ćwiczenia mięśni brzucha i pleców, które wzmacniają rdzeń, pomagają kondycjonować te mięśnie, tak aby współpracowały jak naturalny gorset dla pleców.
 • Utrzymuj zdrową wagę. Nadwaga powoduje nadwyrężenie mięśni pleców. Jeśli masz nadwagę, zrzucenie kilku kilogramów może zapobiec bólowi pleców.
 • Rzuć palenie. Palenie zwiększa ryzyko bólu krzyża. Ryzyko wzrasta wraz z liczbą wypalanych dziennie papierosów, więc rzucenie palenia powinno pomóc zmniejszyć to ryzyko.

Unikaj ruchów, które skręcają lub obciążają plecy. Używaj swojego ciała prawidłowo:

 • Stój mądrze. Nie garb się. Utrzymuj neutralną pozycję miednicy. Jeśli musisz stać przez dłuższy czas, połóż jedną stopę na niskim podnóżku, aby odciążyć dolną część pleców. Dobra postawa może zmniejszyć obciążenie mięśni pleców.
 • Siadaj mądrze. Wybierz siedzenie z dobrym oparciem dla dolnej części pleców, podłokietnikami i obrotową podstawą. Umieszczenie poduszki lub zwiniętego ręcznika w dolnej części pleców może zachować jego normalną krzywiznę. Trzymaj kolana i biodra na poziomie. Zmieniaj często pozycję, przynajmniej co pół godziny.
 • Podnoś mądrze ciężkie przedmioty. Jeśli to możliwe, unikaj podnoszenia ciężarów, ale jeśli musisz podnosić coś ciężkiego, pozwól nogom wykonać pracę. Trzymaj plecy prosto - bez skręcania - i zginaj się tylko w kolanach. Trzymaj ładunek blisko ciała. Znajdź partnera do podnoszenia, jeśli przedmiot jest ciężki lub nieporęczny.

Aby twoje plecy nie bolały warto zastosować się do powyższych reguł. Nie należy również wierzyć w magiczne działanie przedmiotów które obiecują brak bólu pleców. Ponadto wydaje się, że nie ma jednego rodzaju materaca, który byłby najlepszy dla osób z bólem pleców. Prawdopodobnie jest to kwestia tego, co jest dla Ciebie najwygodniejsze. Wszelkie niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem i to on powinien udzielić porady ws. stosowania odpowiednich specyfików podczas problemów z plecami i kręgosłupem. 

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze