Zaloguj
Reklama

Wpływ niedoboru magnezu na układ nerwowy

Samobójstwo poprzez zażycie leków
Fot. Shutterstock
Samobójstwo poprzez zażycie leków
(4)

Magnez to jeden z najcenniejszych biopierwiastków, który odgrywa w organizmie bardzo istotną rolę - jego zawartość stanowi 0,1 - 0,47% masy ciała (stąd należy on do mikroelementów). Magnez nie tylko bierze udział w procesie fotosyntezy, ale również w ważnych reakcjach enzymatycznych. Jony magnezu znajdują się we wszystkich płynach ustrojowych - to istotny składnik puli kationów, które kluczowe znaczenie odgrywają w przestrzeni wewnątrzkomórkowej. Niedobór magnezu w organizmie może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi (m.in. kołatanie serca, bezsenność, problemy z koncentracją). 

Reklama

W organizmie dorosłego człowieka magnez liczy średnio 24 - 35 g (jest to niemal 0,05 kg wagi ciała), z czego:

 • w kościach znajduje się 60%,
 • w mięśniach szkieletowych około 29%,
 • w tkankach miękkich (mózg, serce oraz wątroba) około 10%,
 • w płynach międzykomórkowych około 1%.

Wchłanianie magnezu ma miejsce w jelicie cienkim, zaś poziom tego ważnego pierwiastka w organizmie podporządkowany jest od stanu czynnościowego układu pokarmowego oraz nerek.

Ważne! Dzienne zapotrzebowanie na magnez dorosłego organizmu waha się między 280 - 350 mg.

W preparatach dostępnych w aptekach, bardzo często magnez łączony jest z witaminą B6 (pirydoksyną) - charakteryzuje się ona zdolnością hamowania wydalania magnezu z organizmu.

Magnez - pierwiastek życia

Jony magnezu stabilizują między innymi strukturę rybosomów (zbyt małe ich stężenie sprzyja procesowi rozpadu rybosomów na podjednostki). Ponadto mają również znaczenie w tak istotnych dla komórek procesach jak replikacja a także transkrypcja informacji genetycznej.

Bardzo ważną rolą jonów magnezu jest to, że regulują one procesy oksydoredukcji, wpływają na gospodarkę lipidową, na poziom amin katecholowych (m.in. adrenalina), jak i na przepuszczalność błon komórkowych.

Ważne! Niedobór magnezu skutkuje zachwianiem powyższych procesów, co prowadzi do dysfunkcji metabolicznej (zwłaszcza komórek mięśni gładkich oraz mięśnia sercowego), ponadto sprzyja rozwojowi miażdżycy.

Utrzymanie równowagi w gospodarce magnezem uzależnione jest od stanu fizjologicznego organizmu.

Ważne! Zapotrzebowanie organizmu na ten mikroskładnik zmienia się m.in. w zależności od wieku, płci, aktywności fizycznej a także w okresie ciąży oraz laktacji.

Magnez ma wpływ na produkcję (ilość) żółci, tym samym powstrzymuje tworzenie się kamieni żółciowych. Ponadto pierwiastek pobudza perystaltykę jelit, uczestniczy w tworzeniu soków trawiennych, osłania przed zatruciami, alergiami.

fot. shutterstock

Ważne! Redukuje toksyczność ołowiu a także ułatwia jego wydalanie z organizmu.

W temacie specyfiki fizjologicznej magnezu, ma on wpływ na funkcjonowanie wszystkich struktur organizmu.

 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • D. Carolyn „Magnez dla zdrowia”, wydawnictwo Vital 2014 rok
  U. Grober, K. Kisters „Magnez - minerał życia”, wydawnictwo MdPh, wyd. 1, Wrocław 2015 rok
  B. Bułhak - Jachymczyk, G. Nowicka, B. Panczenko - Kresowska, red. nauk. M. Jarosz, B. Bułhak - Jachymczyk, „Normy żywienia człowieka”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2011 rok
  Mgr. farm. B. Napiórkowska „Magnez właściwości, działanie, zastosowanie w lecznictwie” (www.aptekabatorego.pl)

Adres www źródła:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)
Komentarze