Zaloguj
Reklama

Kogo mogą dotknąć choroby mózgu?

Starszy mężczyzna
Fot. Panthermedia
Starszy mężczyzna
(3)

Choroby mózgu mogą dotknąć każdego bez względu na wiek (pojawiają się już u nowo narodzonych dzieci) płeć czy wykształcenie. Cały czas trwają badania, których celem jest poznanie przyczyn rozwoju tych chorób. Liczba chorób mózgu jest bardzo duża od różnego rodzaju guzów mózgu, po depresje, udary mózgu czy chorobę Parkinsona.

Reklama

Badania naukowe pokazują, że co roku przybywa liczba osób dotkniętych chorobami mózgu. Wiele z tych chorób jest nieuleczalnych, inne wymagają specjalistycznego, długotrwałego leczenia, które nie zawsze kończy się sukcesem. W zależności od podłoża danej choroby mózgu można je w chwili obecnej podzielić na:

 

  1. Choroby mózgu o podłożu neurodegeneracyjnym, wśród których należy wymienić np. stwardnienie rozsiane (choroba, która dotyka młodych dorosłych i jest wynikiem uszkodzenia osłonek włókien mielinowych), choroba Parkinsona oraz choroba Alzheimera. Warto tutaj wspomnieć o demencji (otępieniu), które prowadzi do stopniowego spadku sprawności intelektualnej. Jest to konsekwencją negatywnych zmian zachodzących w mózgu osoby chorej. Choroby mózgu o tym podłożu są nieuleczalne.
  2. Choroby mózgu o podłożu zapalnym mogą mieć podłoże bakteryjny, grzybicze lub wirusowe. Co ważne mogą być także wynikiem powikłań po szczepieniach bądź mieć podłoże autoimmunizacyjne.
  3. Choroby mózgu o podłożu naczyniowym wśród których wyróżniamy różnego rodzaju krwotoki np. podpajęczynówkowy, miażdżyce naczyń mózgu o charakterze przewlekłym czy udar (nagły wylew krwi do mózgu, który stanowi zagrożenie dla zdrowia oraz życia pacjenta).
  4. Nowotwory mózgu, które diagnozowane są u pacjentów w różnym wieku. Występują one bardzo często u dzieci.
  5. Choroby mózgu o podłożu psychicznym takie jak:
  • depresja, choroba spotykana coraz częściej u osób w różnym wieku, zarówno kobiet jak i mężczyzn
  • schizofrenia
  • bezsenność        


W przypadku chorób obejmujących mózg dochodzi do uszkodzenia lub zaburzeń konkretnego obszaru mózgu. Większość tego typu chorób wymaga pomocy ze strony neurologa bądź psychologa. W niektórych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna. Niestety nie wszystkie choroby mózgu są uleczalne. Choroby mózgu mogą dotknąć osoby w różnym wieku, niezależnie do płci czy wykształcenia.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze