Reklama:

Stwardnienie rozsiane u dzieci i młodzieży

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Stwardnienie rozsiane u dzieci i młodzieży

Pantherstock

Dziewczynka na wózku inwalidzkim

Stwardnienie rozsiane to choroba, która typowo rozpoznawana jest u osób dorosłych. Choć jest to sytuacja dość rzadka, to jednak możliwe jest wystąpienie schorzenia również i w zdecydowanie młodszym wieku, nawet u kilkuletniego dziecka. Jakie mogą być przyczyny stwardnienia rozsianego u dzieci i młodzieży, jakie dolegliwości mogą świadczyć o chorobie i jakie leczenie proponowane jest tym młodym pacjentom, u których wystąpi ta jednostka?

Reklama:

Stwardnienie rozsiane u dzieci i młodzieży: diagnostyka

Od razu warto tutaj nadmienić, że postawienie rozpoznania stwardnienia rozsianego u dzieci i młodzieży wcale nie jest proste – wiele bowiem jednostek, które również są spotykane w tej grupie wiekowej, może prowadzić do występowania u pacjentów podobnych objawów. Wśród różnych schorzeń, które mogą przypominać SM i które należy uwzględnić w diagnostyce różnicowej, wymienić można:

  • infekcje (takie jak np. borelioza, toksoplazmoza czy gruźlica mózgu),
  • toczeń rumieniowaty układowy,
  • homocystynurię,
  • choroby mitochondrialne,
  • chorobę Alexandra.

U dziecka, które trafia do lekarza z dolegliwościami sugerującymi SM, wstępnie wykonywane jest badanie neurologiczne oraz przeprowadzany jest wywiad z jego rodzicami. Na podstawie tego jednak rodzaju badań nie jest jednak możliwe postawienie diagnozy choroby – niezbędne jest przeprowadzenie innych jeszcze badań. Mowa tutaj przede wszystkim o badaniach obrazowych – charakterystyczne dla stwardnienia rozsianego zmiany, którymi są ogniska demielinizacji, można wykryć np. w rezonansie magnetycznym głowy. Wśród innych jeszcze badań, które są zlecane w diagnostyce stwardnienia rozsianego u dzieci i młodzieży, wymienić można badanie płynu mózgowo-rdzeniowego (w którym oceniana jest m.in. ilość w nim przeciwciał klasy IgG) oraz badanie wzrokowych potencjałów wywołanych.

Stwardnienie rozsiane u dzieci i młodzieży: leczenie

Leczenie SM u dzieci i młodzieży przebiega analogicznie jak u osób dorosłych. W ostrym rzucie choroby młodym pacjentom podawane są glikokortykosteroidy – tego rodzaju postępowanie ma na celu maksymalnie skrócić okres utrzymywania się u chorych objawów schorzenia. Alternatywą dla sterydów jest dożylna podaż chorym immunoglobulin.

Nieco inne zaś preparaty stosowane są w celu utrzymania pacjenta przez jak najdłuższy czas w stadium remisji – tutaj można wspomnieć chociażby o interferonie czy o octanie glatimeru. Warto tutaj nadmienić, że części środków, którymi leczeni są dorośli pacjenci z SM, dzieciom nie podaje się ze względu na to, że są one zarejestrowane od 18. roku życia.

Zdecydowanie należy wspomnieć o tym, że młodzi pacjenci ze stwardnieniem rozsianym powinni znajdować się pod opieką nie tylko neurologa. W celu utrzymania przez nich sprawności przez jak najdłuższy czas, powinni oni systematycznie uczęszczać na rehabilitację. Korzystne jest również to, by mieli oni zapewnioną opiekę psychologiczną – u dzieci z SM ze zwiększoną częstością występuje chociażby depresja, której pojawienie się u pacjenta może prowadzić do konieczności objęcia go opieką psychiatry.

Stwardnienie rozsiane u dzieci i młodzieży: rokowania

Zwykle w sytuacji, gdy objawy stwardnienia rozsianego wystąpią u chorego już we wczesnym wieku, przebieg choroby jest raczej powolny. Ogólnie jednak pacjenci, u których SM wystąpiło wcześnie, mogą stawać się niesprawni w młodszym wieku niż te osoby, które zachorowały dopiero w dorosłości. Dokładnie jednak określić, jakie są rokowania dziecka z SM, zwyczajnie nie sposób – przebieg choroby u odmiennych pacjentów może być całkowicie różny.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby OUN

Problemy z sexem
Choruje na SM 30 lat, do tej pory, nie miałem problemów,z sexem, od jakiegoś czasu widzę, że na pobudzenie, do sexu, nie pomagają już tabletki, a nawet masturbacja, nie jest taka sama, nie podnieca m...
uraz czaszkowomózgowy uraz aksonalny
Witam mam pytanie moze ktoś podpowie córka 3 lata temu miala wypadek komunikacyjny doznala urazu aksonalnego .Po miesiącu wybudzona farmakologicznie ale bez kontaktu po 5 miesiącach nastąpił przełom...
Pęknięcie tętniaka
Cześć witam wszystkich którzy są po lub przed tymi strasznymi wydarzeniami jakim jest pęknięcie tętniaka.Moja mama 52 lata wtedy rok 2021.Czynna zawodowo jak i rodzinnie kobieta nigdy nie będąca w sz...
Porada
Czy jak się bierze lek Lamitrin można też wziąć tramala na ból kręgosłupa
polineuropatia
Szukam dobrej rehabilitacji neurologicznej w Warszawie mam 84 lata cierpię na zaostrzenie polineuropatii nóg
Udar, stan wegetatywny
Nie wiem w sumie, czego od Was oczekuje, ale może ktoś pomoże mi, jak żyć dalej pozyskuje traumie… Moja mama, 58lat, wylądowała w szpitalu 18.11.2023. Okazało się, że ma rozległe zapalenie płuc i...
Reklama:
Reklama: