Reklama:

Najczęstsze zaburzenia neurologiczne w chorobach narządów wewnętrznych

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Najczęstsze zaburzenia neurologiczne w chorobach narządów wewnętrznych

Panthermedia

Uśmiech

Zaburzenia neurologiczne zwykle powstają na podstawie toczących się procesów patologicznych w obrębie tkanki nerwowej, zdarza się jednak, że mają one inne podłoże jakim jest dysfunkcja narządów wewnętrznych.

Reklama:

Najczęściej pojawiającymi się tego typu zaburzeniami są:

  • napady drgawkowe;
  • mioklonie, czyli gwałtowne skurcze mięśni;
  • ruchy mimowolne;
  • zespoły otępienne.

Napady padaczkowe w przebiegu chorób somatycznych

Główną przyczyną napadów drgawkowych są zaburzenia metaboliczne. Występują w przewlekłej niewydolności nerek, encefalopatii wątrobowej i zaburzeniach glikemii. Najczęściej są to napady proste ruchowe oraz uogólnione. W hipoglikemii obecne są u 7% chorych, natomiast hiperglikemii, aż u 20%.

Oprócz epizodów drgawkowych w wyniku chorób metabolicznych czynnikiem prowokującym są także choroby serca, tarczycy i schorzenia autoimmunologiczne.

Drgawki w schorzeniach kardiologicznych, autoimmunologicznych i endokrynopatiach

U około 20% chorych epizody padaczkowe współistnieją z niedoczynnością tarczycy. Nadczynność może sprzyjać zwiększeniu częstości napadów w przypadku wcześniej już rozpoznanej padaczki. W schorzeniach kardiologicznych napady zdarzają się w ogniskowych lub uogólnionych zmianach niedokrwiennych serca, zazwyczaj mają charakter toniczno-kloniczny lub miokloniczny.

fot. ojoimages

Najczęściej wpółistniejącą z napadami drgawkowymi chorobą autoimmunologiczną jest toczeń układowy. Nawet 50% chorych z toczniem układowym przebyło przynajmniej jeden incydent drgawkowy. W przebiegu tocznia dochodzi do zapalenia naczyń mózgowych i następnie powstania w tkance ośrodkowgo układu nerwowego rozsianych ognisk niedokrwiennych lub krwotocznych, które stanowią potencjalne ogniska padaczkowe. Morfologia napadów może być różnorodna, najczęściej są to napady proste, złożone, miokloniczne i napady nieświadomości.

Mioklonie

Uogólnione lub wieloogniskowe mioklonie mogą towarzyszyć niewydolności wątroby, mocznicy lub współwystępować z otępieniem w zespole podializacyjnym, jednak najczęstszą przyczyną ogniskowo występujących kurczy jest hiperglikemia, zwłaszcza jeśli związana jest z kwasicą ketonową.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby OUN

Porada
Czy jak się bierze lek Lamitrin można też wziąć tramala na ból kręgosłupa
polineuropatia
Szukam dobrej rehabilitacji neurologicznej w Warszawie mam 84 lata cierpię na zaostrzenie polineuropatii nóg
Udar, stan wegetatywny
Nie wiem w sumie, czego od Was oczekuje, ale może ktoś pomoże mi, jak żyć dalej pozyskuje traumie… Moja mama, 58lat, wylądowała w szpitalu 18.11.2023. Okazało się, że ma rozległe zapalenie płuc i...
brak czucia w nogach
dzien dobry, ojciec mial operacje kregoslupa(wymiana 2 kregow szyjnych). niestety po operacji nie ma czucia w nogach. czeka w szpitalu(Gdansk) na rehabilitacje w osrodku w Tczewie. czy mozecie ew. po...
gość
Forum: Padaczka
cenobamt
cześć wszystkim biorę cenobamt ponieważ po topamaksie dostałam jaskry ale ontozry powoduje straszne tycie.nie ma tego nigdzie napisanego w ostrzeżeniach,śpionczkę i zawroty głowy pamietajcie!!!!!
gość
Forum: Padaczka
Zmiany zachowania
Hej czy wasze dzieci mają zaburzeniami zachowania np. agresja , problemy z ubiorem , zmienny nastrój.Dziewczynka przyjmuje vetire .
Reklama:
Reklama: