Reklama:

Najczęstsze zaburzenia neurologiczne w chorobach narządów wewnętrznych

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Najczęstsze zaburzenia neurologiczne w chorobach narządów wewnętrznych

Panthermedia

Uśmiech

Zaburzenia neurologiczne zwykle powstają na podstawie toczących się procesów patologicznych w obrębie tkanki nerwowej, zdarza się jednak, że mają one inne podłoże jakim jest dysfunkcja narządów wewnętrznych.

Reklama:

Mioklonie obserwuje się także w przebiegu ostrych powikłań polekowych, zazwyczaj podczas stosowania leków przeciwpadaczkowych, anestetycznych i niektórych antybiotyków.

Zespół otępienny

W większości przypadków otępienia pierwotne wynikają z chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego lub innych schorzeń neurologicznych i są nieuleczalne, natomiast w demencjach wtórnych, przywrócenie równowagi ustrojowej może prowadzić do ustąpienia objawów.

Najczęściej zespoły otępienne wtórne towarzyszą:

  • przewlekłej hipoglikemii, hipo- lub hiperkalcemii;
  • encefalopatii mocznicowej lub wątrobowej;
  • niedoborach witaminowych;
  • niedoczynności tarczycy;
  • celiakii;
  • HIV;
  • zastosowaniu alkoholu lub heroiny.

Drżenia

Drżenie często towarzyszy niewydolności narządów wewnętrznych, endokrynopatiom oraz zaburzeniom gospodarki elektrolitowej. Charakterystyczne posturalne i spoczynkowe drżenie w obrębie kończyn górnych występuje w niewydolności wątroby, encefalopatii oddechowej i hiprekalcemii. Nasilone drżenia fizjologiczne obecne są w nadczynnośći nadnerczy.

fot. ojoimages

Drżenie jest jednym z pierwszych objawów hipoglikemii, może współwystępować przy obniżonym poziomie magnezu,wapnia i sodu. Drżenie może stanowić także objaw uboczny stosowania niektórych farmaceutyków, nasilone zostaje po użyciu hormonów tarczycy, leków immunosupresyjnych czy trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych.

Dyskinezy

Ruchy mimowolne takie jak skręcanie i wyginanie oraz ruchy pląsawicze są częstym objawem schorzeń neurologicznych oraz zaburzeń matabolicznych, infekcji i chorób autoimmunologicznych.

Dyskinezy mogą towarzyszyć zapalnym chorobom dróg oddechowych lub ośrodkowego układu nerwowego, w szczególności jeśli zostały wywołane przez paciorkowce, wirus opryszczki lub ospy wietrznej. Natomiast spośród chorób o podłożu autoimmunologicznym toczeń układowy jest schorzeniem, w którym dyskinezy pojawiają się bardzo często i mają głównie charakter połowiczny lub uogólniony, a ruchy mimowolne mogą wyprzedzić pozostałe objawy charakterystyczne dla tocznia.

Uogólniona lub połowiczna pląsawica może też współistnieć w hiperglikemii i nadczynności tarczycy. Ruchy te są ograniczone głównie do rąk, ale mogą obejmować też twarz i szyję. Stosunkowo rzadko dyskinezy obecne są w zburzeniach elektrolitowych.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby OUN

Problemy z sexem
Choruje na SM 30 lat, do tej pory, nie miałem problemów,z sexem, od jakiegoś czasu widzę, że na pobudzenie, do sexu, nie pomagają już tabletki, a nawet masturbacja, nie jest taka sama, nie podnieca m...
uraz czaszkowomózgowy uraz aksonalny
Witam mam pytanie moze ktoś podpowie córka 3 lata temu miala wypadek komunikacyjny doznala urazu aksonalnego .Po miesiącu wybudzona farmakologicznie ale bez kontaktu po 5 miesiącach nastąpił przełom...
Pęknięcie tętniaka
Cześć witam wszystkich którzy są po lub przed tymi strasznymi wydarzeniami jakim jest pęknięcie tętniaka.Moja mama 52 lata wtedy rok 2021.Czynna zawodowo jak i rodzinnie kobieta nigdy nie będąca w sz...
Porada
Czy jak się bierze lek Lamitrin można też wziąć tramala na ból kręgosłupa
polineuropatia
Szukam dobrej rehabilitacji neurologicznej w Warszawie mam 84 lata cierpię na zaostrzenie polineuropatii nóg
Udar, stan wegetatywny
Nie wiem w sumie, czego od Was oczekuje, ale może ktoś pomoże mi, jak żyć dalej pozyskuje traumie… Moja mama, 58lat, wylądowała w szpitalu 18.11.2023. Okazało się, że ma rozległe zapalenie płuc i...
Reklama:
Reklama: