Zaloguj
Reklama

Jak przemiana różnych substancji w organizmie wpływa na zdrowie, czyli kilka słów o metabolizmie komórkowym

Autorzy: Natalia Jeziorska, testDNA
Dolegliwości jelitowe
Fot. shutterstock
Dolegliwości jelitowe
(5)

Metabolizm kojarzy nam się głównie z odchudzaniem i spalaniem kalorii. Tymczasem za tym pojęciem kryje się tak naprawdę całokształt wszystkich reakcji chemicznych zachodzących w komórkach ciała człowieka. Dzięki metabolizmowi dostarczona do organizmu energia może być prawidło wykorzystana do podtrzymywania procesów życiowych.

Reklama

Wrodzone wady metabolizmu – kiedyś choroby nie do wykrycia, dziś coraz szybciej diagnozowane…

Jeszcze kilka – kilkanaście lat temu nie byliśmy w stanie rozpoznać wrodzonej wady metabolizmu, zanim u dziecka nie ujawniły się pierwsze objawy. Przeważnie diagnoza stawiana była zbyt późno – gdy stan dziecka nie dawał już szansy na skuteczne leczenie. Dziś dzięki nowoczesnym testom genetycznym z powodzeniem wykrywamy tego typu schorzenia – i to jeszcze przed wystąpieniem pierwszych niepokojących symptomów. Dostępne badania DNA badają dziecko kompleksowo, wykrywając nawet kilkadziesiąt wrodzonych wad metabolizmu jednocześnie. Wczesna diagnostyka daje możliwość szybkiej reakcji w razie, gdyby wynik badania wykazał nieprawidłowości w genach. To z kolei stwarza szansę skuteczniejszego leczenia.

Piśmiennictwo

Informacja prasowa

Źródło tekstu:

  • [1] H. Czeczot, D. Ścibor: Rola L-karnityny w przemianach, żywieniu i terapii. „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej” 2005, nr 59, s. 9-19.

Adres www źródła:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze