Zaloguj
Reklama

Zawroty głowy przy wstawaniu: jakie mogą być ich przyczyny?

Ból głowy u kobiet
Fot. Panthermedia
Ból głowy u kobiet
(0)

Zawroty głowy przy wstawaniu sporadycznie zdarzają się każdemu z nas i wtedy nie stanowią one powodu do niepokoju. Inaczej dzieje się już jednak wtedy, kiedy problem ten pojawia się regularnie – w takiej sytuacji jak najbardziej warto już poszukiwać przyczyn tego problemu. Zawroty głowy przy wstawaniu mogą bowiem być związane z bardzo różnymi nieprawidłowościami, bo zarówno z odwodnieniem, jak i obniżonym ciśnieniem tętniczym krwi czy… obturacyjnym bezdechem sennym. Po czym jednak można podejrzewać, jaka jest konkretnie przyczyna porannych zawrotów głowy?

Reklama

Z zawrotami głowy powiązane są różnego rodzaju odczucia – jedni pacjenci mają wrażenie, jakby za chwilę mieli oni zemdleć, inni są całkowicie zdezorientowani i mają uczucie całkowitego braku równowagi, a jeszcze inni mają wrażenie, że świat dookoła nich się kręci. Występujące okresowo zawroty głowy przy wstawaniu – co zdarza się każdemu z nas – niepokojące nie są. Inaczej jest już w sytuacji, gdy poranne zawroty głowy pojawiają się zasadniczo każdego dnia.

Przyczyną zawrotów głowy przy wstawaniu może być zbyt niskie ciśnienie tętnicze krwi. Takowe może być powiązane z różnymi schorzeniami – np. chorobą Parkinsona czy niedoczynnością kory nadnerczy – jak i ze stosowaniem zbyt dużych dawek leków hipotensyjnych. Podkreślić tutaj jednak trzeba to, że wstawanie z łóżka ogólnie sprzyja nagłemu spadkowi ciśnienia tętniczego krwi. Zmiana pozycji ciała – zwłaszcza nagła – z leżącej na stojącą doprowadzać może do hipotonii ortostatycznej, która to może z kolei odpowiadać za zawroty głowy przy wstawaniu.

Innym problemem, który również może prowadzić do porannych zawrotów głowy, jest odwodnienie. Przyczyniać się do niego może zarówno zbyt mała podaż płynów za dnia, jak i stosowanie zbyt dużych dawek leków moczopędnych, picie dużych ilości alkoholu przed snem czy wysoka temperatura w sypialni.

Wśród innych jeszcze, możliwych przyczyn zawrotów głowy przy wstawaniu, wymieniane są:

  • hipoglikemia (która może być skutkiem np. stosowania zbyt dużych dawek insuliny przez osoby chorujące na cukrzycę),
  • zapalenie błędnika,
  • stosowanie różnych leków (m.in. wspominanych tutaj już wcześniej preparatów hipotensyjnych i moczopędnych, ale i przeciwdepresyjnych oraz opioidowych leków przeciwbólowych),
  • obturacyjny bezdech senny (w którego przypadku zawroty głowy mogą być skutkiem zmniejszonych dostaw tlenu do organizmu podczas snu).

Biorąc pod uwagę powyższe aspekty, doskonale widać, że zawroty głowy przy wstawaniu, które pojawiają się regularnie, nie powinny być bagatelizowane. W końcu mogą one sugerować chorobę, która wymaga leczenia lub świadczyć o tym, że konieczna jest modyfikacja stosowanej przez pacjenta farmakoterapii.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze