Zaloguj
Reklama

Stenoza kanału kręgowego- czym jest?

Kręgosłup
Fot. Pantherstock
Kręgosłup
(0)

Stenoza, inaczej ciasnota kanału kręgowego to sytuacja, w której dochodzi do jego zwężenia/zciśnięcia. Konsekwencją tego stanu rzeczy jest uciskanie struktur nerwowych co z kolei prowadzi do problemów w poruszaniu się, utykania, silnego bólu w okolicy krzyżowej kręgosłupa, bólem pośladków oraz ud.

Reklama

Dotyka ona najczęściej pacjentów około 50go roku życia ale także może pojawić się u osób młodszych. Stenoza kanału kręgowego pojawia się na skutek zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa.

Choroba obejmuje najczęściej lędźwiowy odcinek kręgosłupa a najczęstszymi objawami jej towarzyszącymi są lędzwioból, ból podczas chodzenia (trudności z pokonaniem nawet krótkich odległości), ból promieniuje najczęściej do kończyn dolnych.

Podczas siedzenia bądź leżenia ból nie jest najczęściej odczuwalny (dochodzi do odciążenia struktur nerwowych). W przypadku sten ozy stosowane jest najczęściej leczenie zachowawcze (gorsety, masaże, odpoczynek, środki przeciwbólowe, fizjoterapia i inne). W niektórych sytuacjach konieczny jest zabieg chirurgiczny, który ma na celu odbarczenia uciskanych struktur nerwowych.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze