Zaloguj
Reklama

Pęcherz neurogenny: przyczyny i leczenie

Nietrzymanie moczu u kobiet
Fot. panthermedia
Nietrzymanie moczu u kobiet
(0)

Pęcherz neurogenny to zaburzenie, którego istotą są nieprawidłowości dotyczące włókien nerwowych unerwiających komórki mięśniowe wchodzące w skład pęcherza moczowego. Objawem choroby może być zarówno mimowolne oddawanie moczu, jak i trudności z opróżnianiem pęcherza moczowego. Jakie mogą być przyczyny pęcherza neurogennego i jakie wyróżnia się metody leczenia tej jednostki?

Reklama

Pęcherz moczowy to struktura wbrew pozorom bardzo dobrze unerwiona, sam zaś proces oddawania moczu jest zdecydowanie bardziej skomplikowany, niż można by tylko przypuszczać. Z tego właśnie różne nieprawidłowości, które prowadzą do zaburzeń czynności włókien nerwowych, mogą powodować problem określany jako pęcherz neurogenny.

Różni pacjenci, u których rozwinie się pęcherz neurogenny, skarżyć się mogą na odmiennego rodzaju dolegliwości. U jednych chorych jest to mimowolne oddawanie moczu, u innych zaś trudności z opróżnianiem pęcherza moczowego. Oba problemy są nie tylko krępujące i uciążliwe, ale i zwyczajnie groźne – pęcherz neurogenny zwiększa chociażby ryzyko zakażeń układu moczowego.

Ogólnie przyczyną pęcherza neurogennego mogą być wszelkie stany, w których dochodzi do zaburzeń czynności włókien nerwowych zaopatrujących pęcherz moczowy. Jedną z częstszych przyczyn są urazy rdzenia kręgowego – szacuje się, że wśród wszystkich osób będących po takim urazie pęcherz neurogenny rozwija się u nawet ponad 80% z nich. Do schorzenia doprowadzać może jednak również i cukrzyca, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona czy udar mózgu.

Metod leczenia pęcherza neurogennego wyróżnia się wiele – wybór konkretnej z nich jest uzależniony zarówno od przyczyny wystąpienia problemu, jak i od tego, jakie dokładnie zaburzenia dotyczące oddawania moczu występują u danego pacjenta. Możliwe są zarówno ćwiczenia mięśni dna miednicy, jak i iniekcje toksyny botulinowej (botoksu) czy zabiegi elektrostymulacji nerwów.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze