Zaloguj
Reklama

Migrena: czy spożywanie glutenu może sprzyjać występowaniu bólu głowy?

Ból głowy
Fot. Panthermedia
Ból głowy
(0)

Tak jak w przypadku pewnych schorzeń ich wczesne objawy można łatwo przeoczyć, tak już inaczej bywa z migrenami – pacjenci, którzy je miewają, zdecydowanie zdają sobie z tego sprawę. Z powodu tego, jak bardzo dotkliwe bywają objawy migreny, uczeni poszukują różnych czynników, które mogą sprzyjać tego rodzaju bólom głowy. Okazuje się, że istnieć może pewien związek pomiędzy migrenami a glutenem – zależność ta zdecydowanie jednak wymaga jeszcze bliższego przeanalizowania.

Reklama

Migrena to szczególny rodzaj bólu głowy, któremu towarzyszyć m.in. takie objawy, jak nadwrażliwość na światło, nudności czy wymioty. Wśród czynników, które mogą prowokować jej napady, wymieniane są przede wszystkim stres, spożywanie alkoholu i kofeiny, jak i niedostateczna ilość snu w ciągu doby. Badacze, którzy przyglądają się związkowi pomiędzy migrenami a spożywaniem pewnych substancji, w ostatnim czasie zaczęli wspominać o tym, iż jej napady mogą być prowokowane również i przez gluten.

O tym, że pomiędzy spożywaniem glutenu a migrenami może istnieć pewien związek przekonano się wtedy, gdy przeanalizowano częstość występowania tego typu bólów głowy u osób z celiakią. Jednostka ta zaliczana jest do grupy chorób autoimmunologicznych i jej objawy pojawiają się wtedy, gdy pacjent spożywa zawierające gluten produkty.

W badaniu, które przeprowadzone zostało w 2019 roku stwierdzono, że wśród badanych osób z celiakią u prawie połowy z nich pojawiały się migrenowe bóle głowy – u ponad 30% ankietowanych występowała migrena bez aury, a u powyżej 15% migrena z aurą. Uzyskane dane były interesujące przede wszystkim z tego względu, iż sugerowały one to, że częstość występowania migrenowych bólów głowy w populacji osób chorujących na celiakię może być znacznie większa niż u tych ludzi, którzy nie cierpią na tę jednostkę.

Nie do końca wiadomo, dlaczego istnieć by miała zależność pomiędzy migrenami a celiakią – możliwe, iż bierze się ona z istnienia w ludzkim organizmie osi jelitowo-mózgowej. Czy jednak sam gluten może sprzyjać migrenom u osób bez celiakii, tego nie wiadomo – do tego, aby się o tym przekonać, konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze