Zaloguj
Reklama

Jakie mogą być przyczyny bólu pleców?

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Ból pleców
Fot. Pantherstock
Ból pleców
(0)

Ból pleców jest bardzo powszechny. W większości przypadków nie utrzymuje się on dłużej niż 4-12 tygodni, jednak jeśli trwa dłużej, należy udać się do lekarza.

Reklama

Ból może mieć różne umiejscowienie oraz nasilenie. Dolegliwości narastają stopniowo lub pojawiają się od razu po wykonaniu jakiegoś ruchu (np. skrętu tułowia lub schylenia się).

W większości przypadków ból pleców nie jest związany z żadną ciężką chorobą czy urazem. Do najczęstszych przyczyn należą: zła postawa, brak aktywności fizycznej oraz nieprawidłowe podnoszenie przedmiotów. Należy pamiętać, że ciężkiego przedmiotu nigdy nie podnosimy schylając się na wyprostowanych nogach. Żeby uniknąć urazu, powinno się przykucnąć i dopiero wtedy podnieść dany przedmiot.

Przepuklina dysku może objawiać się bólem promieniującym do pośladka i uda. Ból pleców jest też objawem zesztywniającego zapalenia stawów., choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, kręgozmyków oraz zwężenia kanału kręgowego. Dodatkowo ból może pojawiać się przy skrzywieniu kręgosłupa.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze