Dysautonomia – możliwa przyczyna omdleń i zawrotów głowy

Dysautonomia jest jednostką, w której dochodzi do zaburzeń czynności autonomicznego układu nerwowego. Pojawiać się ona może w przebiegu rozmaitych schorzeń neurodegeneracyjnych, jak i u osób chorujących na cukrzycę czy celiakię. Jakie objawy wywoływać może dysautonomia i jak ją leczyć?
Autonomiczny układ nerwowy odpowiedzialny jest za kontrolowanie przebiegu rozmaitych ważnych procesów w ludzkim organizmie – wpływa on na czynność serca, wartość ciśnienia tętniczego krwi czy częstość oddychania, oprócz tego bierze udział w termoregulacji, ma wpływ na szerokość źrenic czy wydzielanie rozmaitych gruczołów. Wtedy, gdy dojdzie do zaburzeń czynności układu autonomicznego, u ludzi pojawiać się mogą różne, zazwyczaj znacznie utrudniające funkcjonowanie, objawy.
Dysautonomia może być pierwotna lub wtórna. O pierwotnej mówi się wtedy, gdy doprowadziły do niej jakieś choroby układy nerwowego (m.in. choroby neurodegeneracyjne), wtórna dysautonomia może natomiast pojawiać się w przebiegu celiakii, tocznia rumieniowatego układowego, cukrzycy czy reumatoidalnego zapalenia stawów.
Objawy dysautonomii, podobnie jak jej przyczyny, bywają naprawdę różne i zaliczane są do nich m.in.:
- zaburzenia termoregulacji,
- zaburzenia widzenia,
- omdlenia,
- zaburzenia rytmu serca,
- zawroty głowy,
- zaburzenia oddychania,
- wahania nastroju,
- osłabienie,
- zaburzenia koncentracji,
- uczucie niepokoju.
Przed rozpoczęciem leczenia dysautonomii konieczne jest znalezienie jej przyczyny – niezbędne oddziaływania lecznicze mogą być bowiem różne w zależności od tego, co doprowadziło do pojawienia się problemu. Pierwotne dysautonomie są zasadniczo nieuleczalne, wtedy jednak, gdy problem pojawia się w związku z występowaniem u pacjenta jakiegoś innego schorzenia (np. cukrzycy), właściwe jego leczenie może prowadzić do zmniejszenia nasilenia objawów dysautonomii lub nawet do całkowitego ich ustąpienia.
Piśmiennictwo
Adres www źródła:
Kategorie ICD:
- Choroba trzewna [celiakia]
- Choroby układu nerwowego
- Choroby układu trawiennego
- Cukrzyca
- Cukrzyca insulinoniezależna
- Cukrzyca insulinozależna
- Cukrzyca nie określona
- Cukrzyca związana z niedożywieniem
- Dysautonomia rodzinna [Riley-Daya]
- Inne choroby układu pokarmowego
- Inne zaburzenia układu nerwowego
- Nieprawidłowe wchłanianie jelitowe
- Zaburzenia układu wegetatywnego
- Zaburzenia wydzielania wewnętrznego, stanu odżywienia i przemiany metabolicznej