Zaloguj
Reklama

Arypiprazol – czy leczy autyzm?

Autorzy: testDNA
Zalecenia lekarskie
Fot. panthermedia
Zalecenia lekarskie
(0)

Arypiprazol jest lekiem przeciwpsychotycznym drugiej generacji stosowanym głównie w leczeniu schizofrenii oraz epizodów maniakalnych w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej. W USA został również zatwierdzony przez Agencję Żywności i Leków do leczenia zaburzeń ze spektrum autyzmu. Lek ten pomaga ustabilizować nastrój dziecka autystycznego, zmniejsza drażliwość i napady agresji. Co więcej, poprawia również jego zdolności poznawcze.

Reklama

W Polsce arypiprazol stosowany jest najczęściej u dorosłych i dzieci po 15. roku życia. W jaki sposób lek ten działa na organizm chorego? Czy rzeczywiście jest skuteczny?

Jak arypiprazol działa na organizm chorego?

Arypiprazol wpływa na określone receptory w organizmie człowieka, w tym receptory dopaminowe i serotoninowe. Arypiprazol pobudza działanie określonych receptorów (stając się agonistą) lub też blokuje ich działanie (stając się antagonistą). Ponadto działa na białka transportera serotoniny, dopaminy i norepinefryny. Lek łatwo wchłania się do organizmu i jest dostępny najczęściej w formie tabletek. Występuje również pod wieloma nazwami handlowymi.

Arypiprazol – skuteczny w leczeniu autyzmu?

Badania naukowe potwierdzają skuteczność arypiprazolu w łagodzeniu objawów autystycznych. Środek ten zmniejsza przede wszystkim drażliwość, nadpobudliwość i ruchy stereotypowe, tak charakterystyczne dla zaburzeń ze spektrum autyzmu. Arypiprazol w przeciwieństwie do innych leków przeciwpsychotycznych nie wpływa negatywnie na funkcje poznawcze. Przeciwnie – z badań przeprowadzonych w 2014 roku wynika, że arypiprazol poprawia pamięć, koncentracje oraz zdolność przetwarzania informacji.

Arypiprazol jest lekiem dobrze tolerowanym przez organizm i wykazuje niższy odsetek działań niepożądanych – do których zalicza się m.in. zwiększenie masy ciała, ślinotok, bóle i zawroty głowy – w stosunku do innych leków przeciwpsychotycznych. Między innymi z tego właśnie powodu w Stanach Zjednoczonych stosuje się go również u młodszych dzieci z autyzmem, nawet od 6. roku życia.

Jak mogę dowiedzieć, czy arypiprazol jest bezpieczny dla mojego dziecka?

O tym, czy dany lek jest skuteczny i bezpieczny dla dziecka bardzo często decydują geny. W zależności od profilu genetycznego maluch może wymagać podania mniejszej lub większej dawki danego leku, aby osiągnąć zamierzony efekt leczniczy. Informacja na temat wrażliwości dziecka na leki jest więc informacją niezwykle cenną – zarówno dla rodziców, jak i dla prowadzących dziecko lekarzy. Może się bowiem okazać, że dzięki zmniejszeniu dawki leku lub jego całkowitemu wykluczeniu, uchronimy dziecko przed niepożądaną reakcją na leczenie.

Wrażliwość dziecka na wybrane leki, w tym arypiprazol, możemy dziś sprawdzić dzięki dostępnemu na rynku badaniu DNA. Wiedza, którą dzięki niemu zyskamy, pozwoli nam uniknąć leczenia dziecka metodą „prób i błędów”. Co więcej, substancje uwzględnione we wspomnianym badaniu genetycznym nie są stosowane wyłącznie w lekach pediatrycznych. Informacja o tolerancji na dany lek może być bardzo przydatna także w dorosłym życiu.

Piśmiennictwo

Informacja prasowa

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze