Zaloguj
Reklama

Analiza kontroli emocji w przebiegu stwardnienia rozsianego

Depresja
Fot. panthermedia
Depresja
(0)

Choroba przewlekła dla każdego człowieka jest trudnym i bolesnym doświadczeniem. Wiąże się ze stresem, traumą  i kryzysem psychicznym. Nie inaczej jest w przypadku stwardnienia rozsianego. Zaburzenia psychiczne są częstym zjawiskiem u osób zmagających się z tą chorobą. Pojawiają się u około 75% osób u których zdiagnozowano stwardnienie rozsiane.

Reklama

Badacze z Kliniki Neurologii i Udarów Mózgu z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przeprowadzili analizę kontroli emocji i ocenę akceptacji choroby w przebiegu stwardnienia rozsianego.

Metody badania

W badaniu wzięło udział 66 osób, w tym 34 chorych na stwardnienie rozsiane oraz 32 pacjentów z grupy kontrolnej dobranych pod względem wieku i płci do grupy badanej.

Ocenę kontroli emocji przeprowadzono przy użyciu skali CECS (ang. Courtauld Emotional Control Scale – tłum. Skali Kontroli Emocji). Natomiast akceptację choroby zbadano wykorzystując skalę AIS (ang. Acceptance of Illness Scale – tłum. Skalę Akceptacji Choroby). Zastosowano również autorską ankietę do oceny orientacji auto i allopsychicznej oraz do zebrania danych demograficznych.

Wyniki badania

Badanie wykazało, że pacjenci ze stwardnieniem rozsianym silniej tłumili depresję oraz mieli niższy poziom akceptacji choroby w porównaniu do pacjentów z innymi chorobami neurologicznymi bez organicznego uszkodzenia mózgu.

Dodatkowo pacjenci ze stwardnieniem rozsianym z wyższym wykształceniem osiągali wyniki sugerujące wyższy poziom tłumienia emocji oraz tłumienia depresji od uczestników z grupy kontrolnej deklarującej ten sam poziom wykształcenia. Pacjenci ze stwardnieniem rozsianym ze średnim i wyższym wykształceniem osiągali istotnie wyższe wyniki oznaczające gorszą akceptację choroby niż osoby z wykształceniem podstawowym.

Osoby chorujące na stwardnienie rozsiane powinny poddawać się badaniom psychologicznymwskazali badacze. Istotne jest więc badanie stanu psychicznego pacjentów ze stwardnieniem rozsianym oraz podejmowanie odpowiednich interwencji terapeutycznych.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze