Zaloguj
Reklama

Zawroty głowy - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Ból głowy
Fot. Panthermedia
Ból głowy
(4)
Reklama

Zawroty głowy są często spotykaną i znaną dolegliwością osób w różnym wieku. Nie są jednostką chorobową ale objawem odczuwanym przez każdego pacjenta w sposób indywidualny. Przyczyn ich występowania może być bardzo wiele a co ważne mogą im towarzyszyć inne objawy takie jak np. zaburzenia słuchu, bóle oczu, nudności, wymioty, dezorientacja i inne. Zawroty głowy dają charakterystyczne uczucie kołysania, problemy ze stabilnością czy uczucie wirowania.

Objawy i przebieg zawrotów głowy

Zawroty głowy są bardzo mocno związane z różnego rodzaju zmianami w układzie równowagi. W chwili obecnej dzielimy je na:

  • Nieukładowe, które najczęściej pojawiają się u osób w podeszłym wieku i są pochodzenia pozabłędnikowego. Pacjent ma problemy z chodem, utrzymaniem równowagi, odczuwa wirowanie otoczenia i całego ciała.
  • Układowe, związane ze zmianami patologicznymi w obrębie błędnika. Osoba chora odczuwa wirowanie, kołysanie, którym towarzyszą wymioty oraz nudności.

Dziś wiadomo, iż osobami, które mogą nam pomoc w diagnostyce zawrotów głowy to nie tylko neurolog ale także psychiatra, kardiolog, otolaryngolog oraz internista. W większości przypadków pacjent na początku trafia do neurologa a następnie do innych lekarzy specjalistów.

Przyczyn pojawienia się zawrotów głowy jest bardzo dużo, zatem można je podzielić na następujące kategorie:

  • Choroby układu nerwowego (np. stwardnienie rozsiane, uraz mózg, migrena i wiele innych)
  • Choroby otolaryngologiczne (np. zapalenie błędnika, uraz ucha wewnętrznego, choroba Ménièra i wiele innych) 
  • Choroby narządowe (np. nadciśnienie tętnicze)
  • Choroby ogólnoustrojowe (np. miażdżyca, niedocukrzenie)

Diagnostyka i leczenie

Diagnostyka zawrotów głowy związana jest ze szczegółowym badaniem neurologicznym oraz otolaryngologicznym, kardiologicznym oraz psychiatrycznym. W zależności od typu zawrotów oraz ich nasilenia oraz częstości wykonywane są specyficzne testy oraz badania. Bardzo pomocne są w diagnostyce objawy towarzyszące zawrotom głowy. Leczenie zawrotów głowy polega na stosowaniu środków farmakologicznych. Pacjent powinien znajdować się pod stała opieką lekarską. Leki musi zażywać zgodnie z zaleceniem lekarza prowadzącego.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Bibliografia:

  1. „Neurologia kliniczna” R. Mazur, Via Medica, Gdańsk 2007, wyd. 3.
  2. „Neurologia” W. Kozubski, P.P. Liberski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, wyd. 1.
  3. „Choroby układu nerwowego” pod redakcją W. Kozubskiego i P.P. Liberskiego, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2004. 
  4. Neurologia i neurochirurgia. Kenneth W. Lindsay., Ian Bone. red.I wyd. pol. W. Kozubski. wyd. U&P Wrocław 2006.
  5. Zawroty głowy (krótkie kompendium). B.Latkowski, A. Prusiński. Termedia Wydawnictwo Medyczne. Poznań 2002. 
  6. Zawroty głowy. Kompendium lekarza praktyka. G. Janczewski. wyd. Agencja Kangur Warszawa 2000.

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze