Zaloguj
Reklama

Zapalenie mózgu - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Mózg
Fot. Panthermedia
Mózg
(4)
Reklama

Zapalenie mózgu, określane inaczej łac.encephalitis, ang.encephalitis, to stan, który może prowadzić do nieodwracalnych zmian w mózgu, jego uszkodzenia a także do śmierci. Stan zapalny wywołany jest najczęściej zakażeniem wirusowym, bardzo rzadko bakteryjnym czy przez pierwotniaki. Wścieklizna bądź ugryzienie przez komara mogą także być przyczyną powstania zapalenia mózgu.

Objawy i przebieg zapalenia mózgu

Stan zapalny może rozszerzyć się na opony mózgowe oraz rdzeń kręgowy. Zapalenie mózgu może pojawić się u osób w każdym wieku (także u dzieci). 

Wśród objawów charakterystycznych dla zapalenia mózgu, wymienia się gorączkę, nudności, wymioty, ból głowy, oczu, usztywnianie karku, problemy z koordynacja ruchową, zaburzenia osobowości, drgawki, sztywność rąk i nóg oraz utraty przytomności. Każdy z tych objawów wymaga konsultacji lekarskiej a nawet włączenia leczenia. Nie należy ich bagatelizować. W chwili obecnej wyróżnia się kilka rodzajów zapalenia mózgu w zależności od przyczyn, które go wywołały (np. wirusowe: japońskie, opryszczkowe, różyczkowe; bakteryjne: gruźlicze, boreliozowe; wywołane przez pierwotniaki bądź demielinizacyjne). Diagnoza zapalnie mózgu, z ustaleniem przyczyny jego wystąpienia, polega nie tylko na przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem ale także pobraniu płynu mózgowo -rdzeniowego (oznaczenie poziomu białek oraz leukocytów).

Leczenie zapalenia mózgu

Leczenie zapalenia mózgu, związane jest z przyczyną jego wystąpienia. Na taj podstawie ustala się leczenie farmakologiczne. W chwili obecnej dostępna jest szczepionka przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu oraz japońskiemu zapaleniu mózgu. Przed podróżą w „nieznane” warto także zapytać lekarza, czy istniej ryzyko zarażenia się którąś z form zapalenia mózgu.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze