Zaloguj
Reklama

Zanikowe stwardnienie boczne - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Neuron, układ nerwowy
Fot. iStock
Neuron, układ nerwowy
(4)
Reklama

Stwardnienie zanikowe boczne (SLA) jest chorobą, która atakuje układ nerwowy (zarówno obwodowy jak i centralny) człowieka i prowadzi do powolnego, stopniowego zaniku mięśni.

Objawy i przebieg zanikowego stwardnienia bocznego

Choroba ta jest niestety nieuleczalna, rozwija się nie tylko u osób starszych (koło 50 roku życia) ale także u osób młodszych. W chwili obecnej prowadzone są badania nad konkretną, sprawdzoną przyczyną stwardnienia zanikowego bocznego ponieważ w nie jest ona jak dotąd poznana. Wyróżniamy trzy typy SLA (postać sporadyczna, genetyczna oraz atakująca i uszkadzająca mózg).

Stwardnienie zanikowe boczne zaliczane jest do chorób nieuleczalnych, neurorozwojowych, w których dochodzi do uszkodzenia neuronu ruchowego (zarówno górnego jak i dolnego). Kluczową rolą tego neuronu jest przekazywanie z mózgu do mięsni bodźców, które warunkują wykonanie określonego ruchu.  W większości przypadków nie jest znany czynnik, który odpowiada za aktywację SLA.


Wśród objawów pojawiających się w początkowej fazie choroby (pierwszy etap) zauważalne jest osłabienie siły mięśniowej, które może wystąpić tylko po jednej stronie ciała. Dotyczy ono głównie dłoni oraz przedramion ale także uszkodzenia mięśni, pojawiania się skurczów (bolesnych i nieprzyjemnych) oraz drżenia.

W kolejnych fazach stan osoby dotkniętej stwardnieniem zanikowym bocznym ulega pogorszeniu, pojawiają się problemy z mięśniami twarzy, żuchwy, kończyn dolnych, języka. Osoba chora zaczyna mieć problemy z mówieniem, pobieraniem pokarmów, przełykaniem i wiele innych. Dodatkowo wraz z rozwojem choroby pojawiają się problemy z mięśniami karku (problem z utrzymaniem pionowym głowy) a także z samodzielnym poruszaniem się. W ostatniej fazie choroby dochodzi do osłabienia mięśni klatki piersiowej co prowadzi do problemów z oddychaniem. Jest to główna przyczyna zgonów osób dotkniętych stwardnieniem zanikowym bocznym.

Diagnozą choroby zajmuje się lekarz specjalista (neurolog), który zaraz po zebraniu wywiadu, przeprowadzeniu badania neurologicznego, zleci kolejne badania a wśród nich: badania laboratoryjne, badanie EMG, ENG, tomografię komputerową a jeśli to będzie konieczne także zbadanie płynu mózgowo- rdzeniowego. W chwili obecnej nie ma leku, który pozwoliłby całkowicie wyleczyć pacjenta. Podejmowane jest leczenie objawowe, które jest indywidualne dla każdego chorego. Kluczową rolę odgrywa nie tylko stosowanie środków farmakologicznych ale także pomoc logopedy, psychologa oraz rehabilitanta.
 

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Bibliografia:

  1. „Neurologia kliniczna” R. Mazur, Via Medica, Gdańsk 2007, wyd. 3.
  2. „Neurologia” W. Kozubski, P.P. Liberski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, wyd. 1.
  3. „Choroby układu nerwowego” pod redakcją W. Kozubskiego i P.P. Liberskiego, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
     

Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze